W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy numer biuletynu „Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna”

05.07.2022

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania kwartalnika PAA. W tym numerze biuletynu „Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna” udostępniamy treści m.in. o poszukiwaniach i wydobyciu rud uranu w Górach Świętokrzyskich oraz zmianach w prawie w zakresie narażenia na radon.

Bieżący numer biuletynu otwiera artykuł nawiązujący do obowiązków i zadań dozorowych Państwowej Agencji Atomistyki wynikających z Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Agencja przygotowuje się do sprawowania dozoru jądrowego nad planowanymi obiektami jądrowymi. PAA będzie realizowała swoje funkcje dozorowe na wszystkich etapach cyklu życiowego przyszłych elektrowni jądrowych. Wszelkie decyzje i opinie wydawane przez organy dozoru jądrowego poprzedzone być muszą odpowiednimi analizami i ocenami bezpieczeństwa. Artykuł Szymona Suchcickiego  poświęcony jest zagadnieniu sprzężenia trójwymiarowych obliczeń  neutronowych i cieplno-przepływowych w analizach bezpieczeństwa prowadzonych z wykorzystaniem nowoczesnych kodów obliczeniowych.

W drugim z zamieszczonych artykułów, poświęconym goszczącej od kilku numerów biuletynu problematyce narażenia na radon, Zuzanna Podgórska opisuje zmiany w polskim prawie wynikające z implementacji Dyrektywy Rady 2013/59/Euratom.

Kolejne dwie publikacje nawiązują do zdarzeń z przeszłości. Andrzej Kasza i Paweł Król przedstawiają interesujące fakty z mało znanego epizodu poszukiwań i wydobycia rudy uranu w Górach Świętokrzyskich. Z kolei artykuł Marka Niemczyka jest interesującym przykładem spojrzenia osoby o humanistycznym profilu wykształcenia  na przyczyny, przebieg oraz działania podjęte w celu likwidacji skutków awarii jądrowej w Czarnobylu.

Bieżący numer zamyka komunikat Wojciecha Głuszewskiego i Marii Kubickiej z dorocznej konferencji Stowarzyszenia Inspektorów Ochrony Radiologicznej, która odbyła się z udziałem Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w dniach 9-10 maja w Poznaniu.

Życzymy Państwu owocnej lektury.

Materiały

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna – Numer 2/2022
Bezpieczeństwo​_Jądrowe​_i​_Ochrona​_Radiologiczna​_–​_Numer​_2-2022.pdf 22.12MB
{"register":{"columns":[]}}