W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Państwowa Agencja Atomistyki dołącza do JER Phase 2 projektu NUWARD SMR

21.12.2023

Państwowa Agencja Atomistyki dołącza do drugiego etapu Joint Early Review (JER) projektu NUWARD SMR. JER to międzynarodowa inicjatywa, która umożliwia przegląd kluczowych założeń i rozwiązań bezpieczeństwa projektu małego modułowego reaktora NUWARD.

Komunikat PAA

W ramach pierwszego etapu JER, przeprowadzono wspólną ocenę wybranych aspektów technicznych projektu NUWARD SMR. Ocenę zrealizowały wspólnie francuski dozór jądrowy (ASN) wraz z organizacją wsparcia technicznego IRSN, fiński dozór jądrowy (STUK) oraz czeski dozór jądrowy (SUJB) z organizacją wsparcia technicznego SURO. W wyniku oceny zidentyfikowano mocne i słabe strony projektu reaktora NUWARD SMR. Dokument jest publicznie dostępny pod nazwą Pilot Phase Closure Report na stronie internetowej ASN i STUK: https://www.french-nuclear-safety.fr/asn-informs/news-releases/a-joint-review-has-been-carried-out-by-3-european-regulators-on-the-safety-options-of-a-smr.

Celem drugiego etapu JER (JER Phase 2) jest kontynuowanie współpracy, która dotyczy oceny oraz identyfikacji kluczowych czynników i warunków do spełnienia wymagań regulacyjnych. W ramach drugiego etapu JER planowane jest omówienie kolejnych aspektów technicznych, w tym zarządzanie rozszerzonymi warunkami projektu, ocena obudowy bezpieczeństwa i skutków radiologicznych zdarzeń radiacyjnych, zarządzanie ryzykiem krytyczności oraz architektura systemów elektrycznych i I&C (kontroli i sterowania).

Państwowa Agencja Atomistyki dołącza do tego procesu, który potrwa do końca 2024 roku, aby wspólnie z zagranicznymi partnerami pracować nad efektywną oceną projektu reaktora NUWARD. Udział w projekcie przyczyni się do wzmacniania doświadczenia pracowników Państwowej Agencji Atomistyki w trakcie oceny technicznej reaktorów jądrowych, a także identyfikacji potencjalnych obszarów wymagań bezpieczeństwa jądrowego dla zaawansowanych reaktorów jądrowych, które powinny ulec zmianom w celu zagwarantowania najwyższego poziomu bezpieczeństwa jądrowego.

{"register":{"columns":[]}}