W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport Polski w sprawie realizacji postanowień Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego

23.03.2023

Wykonujący obowiązki Prezesa PAA Andrzej Głowacki przedstawił w Wiedniu sprawozdanie z wypełniania przez Polskę postanowień Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego. W siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu trwa 8. i 9. Spotkanie Przeglądowe Umawiających się Stron Konwencji.

Uczestnicy 8 i 9 Spotkania Przeglądowe Umawiających się Stron Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego siedzą w sali plenarnej, w siedzibie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

– Trwające spotkanie jest szczególne, nie tylko dlatego, że obejmuje dwa cykle przeglądowe, ale przede wszystkim ze względu na fakt, że jedna ze Stron Konwencji, Ukraina, nie może w pełni realizować jej postanowień w wyniku działań innej Strony, Federacji Rosyjskiej – powiedział Andrzej Głowacki, wykonujący obowiązki Prezesa PAA podczas prezentacji polskiego raportu na temat Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego (CNS).

Od 20 marca w Wiedniu trwa 8. i 9. Spotkanie Przeglądowe Umawiających się Stron Konwencji, podczas którego państwa – strony Konwencji prezentują raporty dotyczące realizacji postanowień Konwencji w zakresie bezpieczeństwa jądrowego. Polskiej delegacji przewodniczy Andrzej Głowacki. Prezentacja Polski została przyjęta z dużym zainteresowaniem o czym świadczy ilość zadanych pytań dotyczących rozwoju zasobów kadrowych, kompetencji, ram regulacyjnych oraz innych działań prowadzonych w celu zwiększenia bezpieczeństwa jądrowego.

Efektem spotkania CNS będzie raport podsumowujący realizację przez Polskę postanowień Konwencji oraz wskazujący na wyzwania takie jak rozwój kadr na potrzeby programu budowy elektrowni jądrowych. Inne państwa uczestniczące w przeglądzie wskazały też na osiągnięcia warte docenienia, które Polska realizowała w ostatnich latach. To m.in. określenie strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz rozbudowywanie kompetencji na bazie współpracy międzynarodowej.

Konwencja Bezpieczeństwa Jądrowego

Głównym założeniem Konwencji jest świadome i bezpieczne, czyli w sposób, który nie zagraża środowisku, wykorzystanie energii jądrowej. Dokument przyjęto w Wiedniu w 1994 r. Zgodnie z jego przepisami państwa – strony zobowiązane są do regularnego przygotowywania sprawozdań informujących o sposobie wypełniania postanowień Konwencji. Raporty oceniane są przez pozostałe Strony na spotkaniach przeglądowych organizowanych raz na trzy lata w siedzibie MAEA w Wiedniu. Zobowiązania stron dotyczą m.in.:

  • procesu lokalizacji, budowy i eksploatacji obiektu jądrowego,
  • wymagań projektowych,
  • dostępności środków finansowych i zasobów ludzkich,
  • oceny i weryfikacji bezpieczeństwa,
  • zapewniania jakości i zarządzania kryzysowego.

Udział Polski w spotkaniu przeglądowym to również szansa na wymianę doświadczeń dotyczących najlepszych praktyk w zapewnianiu bezpieczeństwa obiektów jądrowych.

Spotkania z zagranicznymi partnerami

Podczas Spotkania Przeglądowego Umawiających się Stron Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego delegacja PAA na czele z wykonującym obowiązki Prezesa Andrzeja Głowackiego odbyła szereg spotkań z przedstawicielami innych dozorów. Szef PAA wziął udział w rozmowach z kierownictwami ukraińskiego dozoru jądrowego - SNRIU, kanadyjskiego - CNSC, amerykańskiego – NRC, szwedzkiego – SSM i koreańskiego - NSSC. Omówiono plany dalszej współpracy dozorowej na rzecz bezpieczeństwa jądrowego oraz wyzwania dla dozorów w związku z wdrażaniem technologii małych reaktorów modułowych (SMR).

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}