W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Redakcja biuletynu BJiOR

WYDAWCA
Państwowa Agencja Atomistyki

ADRES REDAKCJI
Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna

Bonifraterska 17
00-522 Warszawa

biuletyn@paa.gov.pl

 

Redaktor naczelny
Maciej Jurkowski

Maciej Jurkowski

Życiorys Macieja Jurkowskiego, emerytowanego  Wiceprezesa PAA, byłego Głównego Inspektora Dozoru Jądrowego. 

Maciej Jerzy JURKOWSKI, ur. 1946 r.

Absolwent Politechniki Warszawskiej - Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa (MEiL), od 1970 r. - magister inżynier mechanik ze specjalnością energetyka jądrowa. Ekspert w dziedzinie dozoru bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

W latach 1970-1985 zatrudniony w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku (Zakład Inżynierii Reaktorowej, Zakład Projektowy), gdzie uczestniczył w pracach studialnych nad reaktorami prędkimi (FBR) i wysokotemperaturowymi (HTGR), pracach projektowych nad modyfikacjami w polskich reaktorach badawczych, studiach projektowych i projektach wstępnych ciepłowni jądrowych, pracach studialnych nad rozwojem systemów energetycznych pod kątem przyszłego wprowadzania energetyki jądrowej.

W latach 1985-1992 zatrudniony w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej, w Zespole Dozoru Jądrowego (zakład VII) uczestniczył w pracach nad przygotowywaniem zezwolenia na budowę EJ Żarnowiec oraz:

  • Od 1987 r. - jako inspektor dozoru jądrowego Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) - w inspekcjach budowy EJ Żarnowiec, w przeglądach i ocenie bezpieczeństwa krajowych obiektów jądrowych, a także - nadzorze działalności ze źródłami i odpadami promieniotwórczymi.
  • Od 1988 r. - jako starszy inspektor dozoru jądrowego PAA kierował zespołami inspektorów dozoru jądrowego prowadzącymi kontrole procesu budowy EJ Żarnowiec.
  • W 1990 r. - został Kierownikiem Zakładu VII Zespołu Dozoru w CLOR, pełniąc także od 1991 r. obowiązki dyrektora departamentu Główny Inspektorat Dozoru Jądrowego w PAA.

Był organizatorem, a następnie w latach 1992 - 1996 dyrektorem Państwowego Inspektoratu Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego; zarządzał procesem przygotowywania zezwoleń i prowadzenia kontroli dozorowych w obiektach jądrowych oraz kontroli działalności ze źródłami, odpadami promieniotwórczymi włącznie ze składowiskiem w Różanie. W 1993 r. pełnił przez okres jednego roku obowiązki Głównego Inspektora Dozoru Jądrowego.

Od 1997 r. - do listopada 2008 r. - dyrektor departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego i Radiacyjnego Państwowej Agencji Atomistyki - zarządzał procesem prowadzenia ocen bezpieczeństwa, przygotowywania zezwoleń i wykonywania kontroli w krajowych obiektach jądrowych oraz obiektach gospodarki odpadami promieniotwórczymi, organizował w latach 1997-2002 krajowe Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych w PAA, koordynował także i brał udział w realizacji szeregu zadań związanych ze współpracą międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego, a od 2006 r. do 2008 r. pełnił również obowiązki kierownika wydziału ds. nieproliferacji.

Powołany  w 2008 r. na Wiceprezesa Państwowej Agencji Atomistyki wykonywał  na tym stanowisku  w okresie od 01.11.2008 r. do 24.05.2014 r.  zadania i realizował uprawnienia ustawowe organu Głównego Inspektora Dozoru Jądrowego.  Organ ten został zniesiony nowelizacją ustawy - Prawo atomowe z dnia 13 maja 2014 r., niemniej operacyjne zarządzanie departamentami prowadzącymi kontrole  obiektów jądrowych i zastosowań promieniowania jonizującego pozostało przy Wiceprezesie. Stanowisko to pełnił do przejścia na emeryturę w listopadzie 2016 r. Dwukrotnie – w grudniu 2010 r. i marcu 2016 r. samodzielnie kierował Agencją po odwołaniach ze stanowisk  dwóch kolejnych Prezesów PAA.   

Ukończył w latach 1976-2000 liczne kursy i szkolenia dotyczące zagadnień bezpieczeństwa i technologii obiektów jądrowych, m.in. szkolenia zagraniczne współorganizowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) w zakresie:

  • 1976 - planowanie i realizacja projektów elektrowni jądrowych (3,5 mies. - USA/Kanada),
  • 1980 - planowanie rozwoju systemu elektroenergetycznego (2 mies. USA),
  • 1986 - próby rozruchowe przemysłowych reaktorów energetycznych oraz bezpieczeństwo personelu (3 tyg. - W. Brytania),
  • 1986 - projekt i wykonanie obudów bezpieczeństwa reaktorów typu WWER (1 tydz. - Federacja Rosyjska),
  • 1987 - bezpieczeństwa eksploatacji elektrowni jądrowej (5 tyg. - USA/Kanada),
  • 1997 - zalecenia MAEA dot. tworzenia efektywnych systemów reagowania na zdarzenia radiacyjne (2 tyg. - Słowenia),
  • 2000 - prowadzenie szkoleń dotyczących praktyki reagowania na zdarzenia radiacyjne (2 tyg. - Słowenia).

W 2001 r. uzyskał uprawnienia Urzędnika Służby Cywilnej, a w 2002 i 2008 r. - Inspektora Ochrony Radiologicznej.

Od grudnia 2002 roku do chwili obecnej jest Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej Prezesa PAA na uprawnienia do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, a od 2011 roku również Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej Prezesa PAA na stanowiska inspektorów dozoru jądrowego.

W latach 2009-2011 przewodniczył zespołowi Prezesa PAA ds. nowelizacji przepisów prawa atomowego.

Od listopada 2008 r. nieprzerwanie, aż do chwili obecnej sprawuje opiekę merytoryczną nad treścią publikacji  wydawanego przez PAA biuletynu informacyjnego Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna.

Aktywnie uczestniczył we współpracy międzynarodowej jako:

  • Członek grup roboczych, misji eksperckich oraz spotkań technicznych, seminariów i konferencji dotyczących dozoru bezpieczeństwa jądrowego i reagowania na zdarzenia radiacyjne, organizowanych przez MAEA, NEA-OECD, Komisję Europejską i NATO;
  • Przewodniczący delegacji RP na spotkania przeglądowe (2. i 3. oraz 5. i 6.), jak również oba spotkania nadzwyczajne) Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego  oraz 5 kolejnych  potkań przeglądowych w latach 2003-2015 tzw. Konwencji Wspólnej (dotyczącej bezpieczeństwa postępowania z wypalonym paliwem jądrowym  i odpadami promieniotwórczymi),  z-ca przewodniczącego delegacji RP na 4. spotkanie przeglądowe Konwencji Bezpieczeństwa Jądrowego;
  • Delegat RP do Grupy Wysokiego Szczebla ds. bezpieczeństwa jądrowego i gospodarki odpadami promieniotwórczymi ENSREG Rady i Parlamentu Europejskiego;
  • Przedstawiciel Polski w Komitecie Norm Bezpieczeństwa Jądrowego NUSSC-IAEA, Stowarzyszeniu Zachodnioeuropejskich Urzędów Dozoru Jądrowego WENRA, Komitetach Organów Dozoru Jądrowego CNRA i Bezpieczeństwa Obiektów Jądrowych CSNI NEA/OECD, oraz grupy założycielskiej Forum Współpracy Dozorowej RCF-IAEA.

Żonaty z dr n. chem. Krystyną Jurkowską, dwóch synów Jacek i Tomasz ur. w 1973 r. i 1978 r.

Zainteresowania i hobby: żeglarstwo - jest kapitanem jachtowym i instruktorem żeglarstwa, uprawia narciarstwo alpejskie i turystykę, interesuje się także historią oraz muzyką klasyczną i folklorystyczną.

Redaktor techniczny

Marek Woźniak

Redaktorzy i sekretarz redakcji

Elżbieta Zalewska – sekretarz redakcji

elzbieta.zalewska@paa.gov.pl 

Apolonia Cichocka – redaktor

apolonia.cichocka@paa.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}