W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z przedstawicielami francuskiego Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego

12.07.2021

O udziale organizacji wsparcia technicznego w procesie licencjonowania pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozmawiał Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewicz z reprezentantami Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (IRSN)

Spotkanie Prezesa PAA z przedstawicielami francuskiego Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego

Spotkanie odbyło się 9 lipca. W rozmowach z Prezesem PAA uczestniczyli dyrektor ds. współpracy europejskiej i międzynarodowej Cyril Pinel oraz koordynator ds. międzynarodowych Carmen Allagbe z Instytutu Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego (fr. Institut de Radioprotection et de Sûreté Nucléaire IRSN), a także Thierry Salmon - przedstawiciel Ambasady Republiki Francuskiej w Polsce.

Rozmowy IRSN z PAA

W trakcie spotkania przedstawiciele Państwowej Agencji Atomistyki zaprezentowali aktualną działalność PAA oraz zadania organów dozoru jądrowego, jakie będą realizowane w związku z  Programem polskiej energetyki jądrowej. Eksperci PAA przedstawili również informacje na temat określonych w polskich przepisach prawa możliwości korzystania z pomocy laboratoriów i organizacji eksperckich, autoryzowanych przez Prezesa PAA w procesie licencjonowania elektrowni jądrowych.

Przedstawiciele IRSN zaprezentowali zakres swoich działań oraz ekspertyzy i badania jakimi zajmuje się instytut dla przemysłu jądrowego we Francji.

Instytut Ochrony Radiologicznej i Bezpieczeństwa Jądrowego we Francji

Francuski IRSN pełni rolę organizacji wsparcia technicznego (ang. Technical Support Organization). Został on powołany w maju 2001 r. w celu zapewnienia wsparcia technicznego i naukowego dla francuskiego Urzędu Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN), w tym prowadzenia badań związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną.