W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szkolenie pracowników PAA w wykrywaniu materiałów promieniotwórczych

07.12.2023

W poniedziałek rozpoczęło się szkolenie pracowników Państwowej Agencji Atomistyki dotyczące użytkowania systemu RSI (ang. Radiation Solutions Inc.) wykorzystywanego do wykrywania materiałów promieniotwórczych. Nowoczesne detektory RSX-1 będące elementem tego systemu będą stanowić wyposażenie PAA.

Szkolenie pracowników PAA. Prowadzący szkolenie mówi do pracownikom PAA, za nim wyświetlana jest slajd prezentacji.

Szkolenie jest prowadzone przez amerykańskich ekspertów zapewniających wsparcie w wykrywaniu materiałów promieniotwórczych dla Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego, Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (NNSA). Do udziału zostali zaproszeni także przedstawiciele innych krajowych instytucji – MSWiA, ABW, Straży Granicznej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej, uczestniczących wspólnie z PAA w krajowym systemie zarządzania kryzysowego.

System RSI wspomoże PAA w ocenie sytuacji radiacyjnej w Polsce, w przypadku konieczności prowadzenia pomiarów wielkoobszarowych z poziomu gruntu, powietrza lub wody. Szerokie zastosowanie systemu RSI możliwe jest dzięki jego wysokiej elastyczności w instalacji w różnych środkach przenoszenia. Rozbudowanie mobilnych zdolności pomiarowych PAA wzmocni prowadzony na terenie Polski stały monitoring mocy dawki promieniowania gamma. Stały monitoring funkcjonuje 24 godziny na dobę i pozwala na bieżące śledzenie sytuacji radiacyjnej na terenie kraju oraz wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń, w oparciu o sieć stacji zainstalowanych w różnych częściach Polski.

Koordynację pracy stacji i placówek pomiarowych wykonuje Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki. Mapa aktualnej sytuacji radiacyjnej w kraju dostępna jest na stronie PAA: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}