W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szósta Europejska Konferencja Bezpieczeństwa Jądrowego

23.06.2022

Bezpieczeństwo jądrowe w czasach poważnych kryzysów – to jeden z głównych tematów szóstej Europejskiej Konferencji Bezpieczeństwa Jądrowego. W wydarzeniu wzięli udział szefowie regulatorów bezpieczeństwa jądrowego w Europie. Polskę reprezentował Prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz.

Plakat informujący o Szóstej Europejskiej Konferencji Bezpieczeństwa Jądrowego

Konferencja odbyła się pod auspicjami ENSREG, czyli Europejskiej Grupy Organów Regulacyjnych ds. Bezpieczeństwa Jądrowego we współpracy z Komisją Europejską. Pierwotnie wydarzenie miało się odbyć w 2021 roku, ale z uwagi na obostrzenia pandemiczne konferencję przedłożono o rok.  Spotkanie odbyło się 20 i 21 czerwca. 

Zgromadzeni w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli oraz online przedstawiciele ENSREG  omawiali najważniejsze i aktualne kwestie związane z bezpieczeństwem radiacyjnym. Wiodącym tematem rozmów była agresja wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i związane z nią zagrożenia dla obiektów jądrowych. W dyskusji na ten temat uczestniczył m.in. Oleh Korikov, pełniący obowiązki Głównego Państwowego Inspektora ds. Jądrowych w Ukrainie.

Uczestnicy konferencji skupili się również na kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Szefowie europejskich regulatorów bezpieczeństwa jądrowego rozmawiali także na temat udziału społeczeństwa w gospodarce odpadami, długoterminowej eksploatacji elektrowni jądrowych. Przedmiotem rozmów były też wyzwania regulacyjne związane z innowacyjnymi projektami, takimi jak małe reaktory modułowe (SMR).

Posiedzenie Grupy ENSREG

Szóstej Europejskiej Konferencji Bezpieczeństwa Jądrowego towarzyszyło 49. posiedzenie Grupy ENSREG. Przedstawiciele europejskich urzędów dozoru jądrowego omówili prace prowadzone w ramach wzajemnej tematycznej oceny bezpieczeństwa obiektów jądrowych TPR (Topical Peer Review).  W Polsce przeglądowi w ramach TPR będzie podlegał badawczy reaktor jądrowy MARIA. Posiedzenie poświęcono także kwestiom związanym z małymi reaktorami modułowymi oraz zagrożeniem wynikającym z wojny w Ukrainie.

Zadania ENSREG

Utworzona w 2007 r. ENSREG jest grupą zrzeszającą organy dozoru jądrowego z państw Unii Europejskiej. W pracach Grupy bierze również udział przedstawiciel Komisji Europejskiej. Grupa posiada kompetencje doradcze Komisji Europejskiej.

Celem ENSREG jest ułatwianie współpracy i wymiany informacji między państwami członkowskimi Unii Europejskiej w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jądrowym i gospodarką odpadami promieniotwórczymi. W ramach ENSREG prowadzone są również wzajemne przeglądy bezpieczeństwa jądrowego obiektów jądrowych.

{"register":{"columns":[]}}