W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ukraiński urząd dozoru jądrowego o sytuacji w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

25.02.2022

Nie doszło do uszkodzenia obiektów do magazynowania odpadów na terenie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia – informuje ukraiński dozór jądrowy (SNRIU). SNRIU dodaje, że Czarnobylska Strefa Wykluczenia została zajęta przez wojska rosyjskie, natomiast odnotowane przez system monitoringu radiacyjnego w tej strefie podwyższone poziomy promieniowania, to efekt przemieszczania ciężkich pojazdów i podniesienia w powietrze skażonego pyłu z gleby.

Flaga Ukrainy

Sytuacja w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia

Ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) przekazał w ramach międzynarodowego systemu wczesnego powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych (USIE) dwie notyfikacje dotyczące stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia.

SNRIU informuje, że nie doszło do uszkodzenia obiektu magazynowania odpadów powstałych z przetwarzania rudy uranu oraz Punktu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (PZRV) na terenie Strefy Wykluczenia. Wszystkie obiekty w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia zostały przejęte przez wojska Federacji Rosyjskiej w dn. 24.02.2022 o godz. 17:00. Od 25 lutego 2022 r. (od godz. 10:00) obiekty jądrowe i inne obiekty Przedsiębiorstwa Państwowego Specjalnego Przeznaczenia „Elektrownia Jądrowa w Czarnobylu” (SSE ChNPP) są obsługiwane przez personel eksploatacyjny ChNPP – informuje SNRIU.

Ukraiński urząd dozoru jądrowego potwierdził odnotowane przez monitoring radiacyjny w Strefie Wykluczenia przekroczone poziomy kontrolne mocy dawki promieniowania gamma. Moc dawki na terenie Strefy Wykluczenia wynika w szczególności z emisji promieniowania gamma izotopu cezu (Cs-137), którego głównym źródłem ekspozycji jest wierzchnia warstwa gruntu. Przypuszczalną przyczyną wskazanego wzrostu mocy dawki może być częściowe naruszenie wierzchniej warstwy gruntu ze względu na ruch znacznej ilości ciężkich maszyn i pojazdów wojskowych.

Sytuacja w Polsce – nie ma zagrożenia

Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA prowadzi stały monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Dane ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych (ang. Permanent Monitoring Station – PMS) publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Agencji.

{"register":{"columns":[]}}