W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta eksperta MAEA dr. Grzegorza Rzentkowskiego w PAA

27.04.2021

W dniu 22.04 w siedzibie Państwowej Agencji Atomistyki odbyła się wizyta dr. Grzegorza Rzentkowskiego, dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Obiektów Jądrowych w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Tematem spotkania była rola regulatora przy licencjonowaniu budowy elektrowni jądrowej.

Wizyta dr. Rzentkowskiego w PAA

Ekspert MAEA zwrócił uwagę na różnorodne kwestie, towarzyszące temu procesowi, a stanowiące potencjalne wyzwania dla regulatora. Dr Grzegorz Rzentkowski podkreślił wyjątkowość misji dozoru jądrowego, której sukces jest mierzony nie tyle samą realizacją zadań i projektów, lecz brakiem występowania zdarzeń niebezpiecznych dla społeczeństwa i środowiska. Kluczowe jest tutaj – jak zauważył – sprawne zarządzanie ryzykiem przez regulatora, bazujące na właściwym zrozumieniu procedur administracyjnych, specyfiki reaktora, systemów bezpieczeństwa, uwarunkowań środowiskowych oraz potencjalnych zagrożeń.