W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydano zezwolenie na eksploatację pierwszego bloku Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu

08.06.2021

Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białoruś poinformowało, że 2 czerwca 2021 r. została wydana decyzja o zmianie zezwolenia dla Białoruskiej Elektrowni Jądrowej w Ostrowcu, obejmująca zgodę na rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji bloku nr 1.

Elektrownia jądrowa w Ostrowcu na Białorusi / Źródło: Facebook / Министерство энергетики Республики Беларусь

Ministerstwo wydało decyzję na podstawie wniosku organu dozoru jądrowego Białorusi – Gosatomnadzor – po pozytywnym zakończeniu oceny przedłożonej dokumentacji bezpieczeństwa oraz spełnieniu przez wnioskodawcę wymagań i warunków licencyjnych określonych w prawie. Gosatomnadzor dokonał oceny wykorzystując analizy bezpieczeństwa wykonane przez organizację wsparcia technicznego - Państwowy Instytut Naukowy „Wspólny Instytut Badań Energetycznych i Jądrowych – Sosny” Narodowej Akademii Nauk Białorusi.

Białoruska Elektrownia Jądrowa w Ostrowcu obejmuje dwa bloki rosyjskiej technologii VVER-1200 w wersji V-491 o mocy 1200 MW każdy, z których blok nr 1 został oddany do eksploatacji, a  blok nr 2 znajduje się obecnie na etapie rozruchu.