W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XII Ogólnopolska Konferencja PJOMED z udziałem Prezesa PAA

17.09.2021

Dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes Państwowej Agencji Atomowej oraz eksperci PAA wzięli udział w XII Ogólnopolskiej Konferencji „Promieniowanie Jonizujące w Medycynie” PJOMED 2021. Prezes oraz specjaliści z PAA omówili zmiany w prawie w zakresie narażenia pracowników i społeczeństwa na promieniowanie jonizujące. Konferencja odbyła się w dniach 14 – 15 września.

Dr Łukasz Młynarkiewicz, Prezes Państwowej Agencji Atomistyki na konferencji PJOMED 2021. Prezes stoi za mównicą z mikrofonem. Obok zdjęcia grafika - na białym tle czerwone i czarne napisy: "Prezes PAA na XII Konferencji PJOMED"

– Jestem przekonany, że tegoroczna edycja konferencji PJOMED przyczyni się do wzmocnienia i rozwoju polskich zastosowań promieniowania jonizującego w medycynie – powiedział dr Łukasz Młynarkiewicz na początku tego wydarzenia.

Nowe prawo atomowe – większa ochrona przed promieniowaniem

Jednym z tematów omawianych podczas tegorocznej konferencji były zmiany w przepisach prawa w zakresie narażenia pracowników i ludności na promieniowanie jonizujące. Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo atomowe oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej poszerza zakres ochrony społeczeństwa w tym aspekcie. O szczegółach rozwiązań w nowych przepisach prawa informowali podczas konferencji eksperci Państwowej Agencji Atomistyki.

Ustawa wdraża do prawa krajowego postanowienia dyrektywy Rady 2013/59/Euratom. Nowe przepisy:

  • rozszerzają zasadę optymalizacji, w myśl której w działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące liczba narażonych na to promieniowanie pracowników i innych osób oraz prawdopodobieństwo ich narażenia powinny być jak najmniejsze, a otrzymywane dawki promieniowania jonizującego - możliwie małe. Za właściwą działalność odpowiada kierownik jednostki. Organizując pracę zespołu, kierownik powinien uwzględnić czynniki ekonomiczne, społeczne oraz posiadaną przez siebie wiedzę techniczną;
  • wprowadzają obowiązek ustalania ograniczników dawek na osoby z ogółu ludności;
  • wdrażają konieczność prowadzenia systemu rejestracji oraz analizy wystąpienia narażenia przypadkowego;
  • wprowadzają nowe pojęcie „narażenie przypadkowe”;
  • rozszerzają definicję „pracownika zewnętrznego”;
  • wprowadzają obowiązek udostępniania osobom zainteresowanym określonych informacji z zakresu ochrony radiologicznej.

– Te zmiany wpisują się w cel, jakim jest zapewnienie funkcjonowania wiarygodnego oraz skutecznego systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej – podsumował prezes PAA, dr Łukasz Młynarkiewicz.

Konferencja PJOMED

W tegorocznej, XII edycji konferencji „Promieniowanie Jonizujące w Medycynie” PJOMED 2021 uczestniczyło 150 osób. To przede wszystkim specjaliści z zakresu ochrony radiologicznej, pracownicy laboratoriów, także osoby zainteresowane promieniowaniem jonizującym w medycynie. Organizatorem konferencji było Krajowe Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia.

{"register":{"columns":[]}}