W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury nowego wydania numeru 1/2023 biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna”

25.04.2023

W biuletynie omówione zostały kwestie takie jak: bezpieczeństwo bloków jądrowych APR-1400, możliwość zastosowania modułowych reaktorów jądrowych w dekarbonizacji polskiej energetyki oraz zjawiska ochronne w radiolizie suchych produktów spożywczych.

nr1/2023 biuletyn „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna”

Pierwszy artykuł poświęcony jest problematyce rozwiązań konstrukcyjnych i systemów bezpieczeństwa, a także genezie tego rozwiązania w kontekście udanego transferu do Republiki Korei technologii amerykańskich reaktorów System 80 oraz osiągnięcia przez koreański przemysł jądrowy samodzielności technologicznej bloku jądrowego typu APR-1400.

W kolejnym artykule omówione są dwie główne ścieżki dla przyszłości istniejącej infrastruktury elektrowni węglowych mając na względzie szybki rozwój reaktorów modułowych. Pierwsza możliwość to całkowite wyłączenie części elektrowni węglowych z systemu i zbudowanie na ich miejsce nowych niskoemisyjnych źródeł energii. Drugie rozwiązanie to utrzymanie obecnej infrastruktury, dekarbonizując ją np. poprzez zmniejszenie bezpośrednich emisji.

W następnym artykule opisano ochronne efekty, jakie wykazują aromatyczne związki w organicznej chemii radiacyjnej, dotyczą również radiolizy produktów spożywczych. Zjawiska te są interesujące z punktu widzenia zarówno radiacyjnej dekontaminacji, jak i identyfikacji napromieniowania żywności. Wspomniano również o tym, że przepisy Unii Europejskiej zezwalają na radiacyjne utrwalanie przypraw suchych, w tym suszonych ziół aromatycznych oraz przypraw korzennych i warzywnych.

Ponadto biuletyn zawiera informacje o zmianie na stanowisku Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. 22 marca 2023 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, na wniosek Ministra Klimatu i Środowiska, powołał Andrzeja Głowackiego na stanowisko Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. 29 marca 2023 r. powołanie nowemu Prezesowi PAA, w imieniu szefa rządu, wręczyła Anna Moskwa – Minister Klimatu i Środowiska. Nowy prezes z Państwową Agencją Atomistyki jest związany od ponad piętnastu lat.

Wspominamy także zmarłego 8 stycznia 2023 r. w wieku 76 lat naszego kolegę śp. Wiesława Szmeka, inspektora dozoru jądrowego, wieloletniego pracownika Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego Państwowej Agencji Atomistyki. Wiesław Szmek uczestniczył w pracach związanych z analizami i kontrolą eksploatacji reaktora jądrowego, z przechowywaniem lub składowaniem wypalonego paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych oraz ich transportem.

 

Materiały

Biuletyn Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna 1/2023
Bezpieczeństwo​_Jądrowe​_i​_Ochrona​_Radiologiczna​_–​_Numer​_1-2023.pdf 31.19MB
{"register":{"columns":[]}}