W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapraszamy do lektury pierwszego numeru biuletynu "Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna"

30.04.2021

Biuletyn BJOR nr 1-2021

Na okładce najnowszego wydania naszego Biuletynu znajdą się Państwo nie tylko logo PAA, ale także Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych w Różanie. Ten jedyny w swoim rodzaju obiekt w Polsce obchodzi bowiem w tym roku swoje 60. lecie! Ta okrągła rocznica funkcjonowania Składowiska w Różanie jest dobrą okazją do przybliżenia Państwu problematyki gospodarowania odpadami promieniotwórczymi. Zagadnieniom związanym z tą tematyką poświęcimy kolejny numer Biuletynu "Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna".

W bieżącym numerze polecamy artykuły, które nawiązują do tematyki związanej z rewitalizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ):

  • Elektrownie jądrowe – bezpieczeństwo i koszty  – dotyczący dwóch najistotniejszych dla ogółu społeczeństwa aspektów bezpieczeństwa elektrowni jądrowych generacji 3/3+, jakie mają być budowane w Polsce. Są to nie tylko zdecydowanie mniejsze zagrożenia z ich strony dla zdrowia i życia ludności, ale i realna szansa na obniżenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych po ich wprowadzeniu do polskiego systemu elektroenergetycznego, przy równoczesnym osiągnięciu celów klimatycznych.
  • Probabilistyczna analiza bezpieczeństwa elektrowni jądrowej dla zagrożeń zewnętrznych – podejmujący zagadnienia oceny bezpieczeństwa, przedstawiający niektóre praktyczne aspekty prowadzenia probabilistycznych analiz bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w odniesieniu do zagrożeń wywołanych zdarzeniami zewnętrznymi.
  • Kontrola dostawców i wykonawców przez organy dozoru jądrowego. Kontrola zdalna – dotyczący wymagań oraz kontroli i egzekwowania, wskazujący istniejące podstawy prawne prowadzenia przez polskie organy dozoru kontroli przyszłych dostawców urządzeń i wyposażenia oraz wykonawców prac na budowie elektrowni jądrowej. Omawiający praktykę i metody prowadzenia takich kontroli w krajach posiadających od lat energetykę jądrową, w tym kontroli zdalnych, wykorzystujących najnowsze technologie.
  • Transport morski materiałów promieniotwórczych – podejmujący temat organizacji i zapewnienia bezpieczeństwa transportu morskiego materiałów promieniotwórczych, włącznie z materiałami jądrowymi.
  • Radiacyjna odporność stałego paliwa rakietowego – stanowiący podsumowanie wcześniejszych prac badawczych autora nad wpływem tzw. promieniowania kosmicznego na degradację niektórych istotnych elementów statków kosmicznych, w tym paliwa rakietowego.

Materiały

Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna nr 1/2021
Biuletyn21​_1-final8.pdf 13.18MB
{"register":{"columns":[]}}