W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ze statusu obserwatora do pełnego członkostwa– Polska w WENRA

14.11.2023

Członkowie Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulatorów Jądrowych WENRA poparli wniosek Polski o przystąpienie do Stowarzyszenia. Do tej pory nasz kraj miał status obserwatora. Wniosek o pełne członkostwo Polski został zatwierdzony przez wszystkie kraje tworzące stowarzyszanie podczas posiedzenia plenarnego WENRA, które odbywa się w Paryżu w dniach 13-15 listopada.

Prezes PAA Andrzej Głowacki przemawia podczas spotkania WENRA

– To dla nas bardzo ważny dzień. Polska oficjalnie przystępuje do Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulatorów Jądrowych WENRA na prawach pełnego członka – powiedział prezes Państwowej Agencji Atomistyki, Andrzej Głowacki. – Od dzisiaj będziemy mieć realny wypływ na decyzje podejmowane w strukturach Stowarzyszenia. Mam nadzieję, że praca PAA w ramach WENRA przyniesie wiele korzyści dla Stowarzyszenia. Jestem przekonany, że dla polskiego dozoru jądrowego pełne uczestnictwo w tej organizacji będzie niezwykle wartościowe. Coraz intensywniej przygotowujemy się do nadzorowania budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. To duże wyzwanie – pomoc zagranicznych partnerów, którzy mają już doświadczenie w licencjonowaniu i dozorze nad elektrowniami jądrowymi jest dla nas szczególnie cenna  – dodał Prezes PAA.

Zachodnioeuropejskie Stowarzyszenie Regulatorów Jądrowych WENRA (ang. Western European Nuclear Regulators Association) powstało w 1999 r. Grupa zrzesza na zasadzie dobrowolności szefów urzędów dozoru jądrowego państw członkowskich Unii Europejskiej i Szwajcarii. Celem działalności Stowarzyszenia jest harmonizacja wymagań i praktyk postępowania w zakresie lokalizacji, projektowania, budowy i eksploatacji elektrowni jądrowych oraz ich likwidacji. Stowarzyszenie zajmuje się też wymaganiami i praktykami związanymi z przechowywaniem i składowaniem odpadów promieniotwórczych. Od marca 2023 r., w związku z wojną na Ukrainie, WENRA rozszerzyła zakres współpracy o bezpieczeństwo jądrowe – wymianę doświadczeń oraz praktyk w tym zakresie stosowanych przez poszczególne kraje członkowskie.

WENRA działa przez stałe lub powoływane ad hoc grupy robocze, wypracowuje akceptowane przez wszystkich członków „poziomy odniesienia” w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, tzw. SRL (z ang. Safety Reference Levels). Państwowa Agencja Atomistyki bierze udział w pracach trzech grup roboczych ds.:

  • harmonizacji reaktorów (RHWG –  Reactor Harmonization Working Group),
  • odpadów promieniotwórczych (WGWD – Working Group on Waste & Decommissioning ),
  • reaktorów badawczych (WGRR – Working Group on Research Reactors).

Obecnie w Stowarzyszenie tworzy 19 krajów członkowskich reprezentowanych przez krajowe organy dozorowe.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}