W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Poznaj radon” – rusza kampania Państwowej Agencji Atomistyki

05.11.2021

Czym jest radon? Jaki ma wpływ na nasze zdrowie? Jak zmierzyć jego stężenie i jak się przed nim chronić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dostarczy kampania Państwowej Agencji Atomistyki „Poznaj radon”. Pierwsza odsłona kampanii „Poznaj radon” rusza w związku z przypadającym na 7 listopada Europejskim Dniem Radonu.

Grafika kampanii "Poznaj radon"

Wpływ radonu na zdrowie

Radon to gaz powstały w wyniku rozpadu   naturalnych izotopów promieniotwórczych znajdujących się w glebie i skałach. Długotrwałe narażenie na radon, a dokładniej na produkty jego rozpadu, jest drugą najczęstszą przyczyną raka płuc (po paleniu) i główną przyczyną rozwoju chorób płuc u osób, które nigdy nie paliły. Szacuje się, że radon powoduje od 3% do 14% wszystkich nowotworów płuc w kraju, w zależności od średniego krajowego poziomu radonu i częstości palenia tytoniu. Ryzyko rozwinięcia się choroby jest wyższe u osób trwale narażonych na przybywanie w pomieszczeniach, w których może gromadzić się szkodliwa dla zdrowia ilość gazu. Istnieją sprawdzone i trwałe metody zapobiegania przenikania radonu do budynków. W niektórych przypadkach konieczna jest pomoc specjalistycznych laboratoriów, ale każdy z nas może zapobiegać zagrożeniom związanym z radonem. Wystarczy regularnie wietrzyć mieszkania.

„Poznaj radon” – kampania Państwowej Agencji Atomistyki

Państwowa Agencja Atomistyki rozpoczęła kampanię „Poznaj radon”, która informuje jak w bezpieczny i łatwy sposób zabezpieczać budynki przed przedostawaniem się radonu. Celem kampanii jest przekazanie rzetelnej, aktualnej i specjalistyczne wiedzy o radonie, a tym samym zwiększenie świadomości Polaków na ten temat. Na potrzeby działań informacyjnych przygotowywana została strona internetowa www.gov.pl/poznajradon, która stanowi  bazę informacji na temat  szkodliwości gromadzącego się w pomieszczeniach radonu, ale też metod i technik zabezpieczenia budynków przed przenikaniem tego gazu do pomieszczeń. Platforma to także źródło wiedzy na temat historii odkrycia radonu, zainteresowani znajdą tu również ciekawostki, bazę wiedzy na temat radonu oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Do kogo skierowana jest kampania?

Adresatem kampanii jest całe społeczeństwo – osoby, które do tej pory nie poznały problemu radonu, ale też ci, którzy chcieliby pozyskać bardziej szczegółowe informacje na ten temat. Kampania skierowana jest  m.in. do pracowników służby zdrowia, pośredników w handlu nieruchomościami, deweloperów czy nauczycieli. Poszerzenie wiedzy na temat radonu na podstawie zweryfikowanych i rzetelnych informacji może zminimalizować ryzyko chorób związanych z narażeniem na radon.

Planowane działania

Strona internetowa kampanii „Poznaj radon” wystartowała na początku listopada, tuż przed  Europejskim Dniem Radonu, który przypada 7 listopada. Portal będzie stale rozbudowywany o kolejne informacje na temat radonu. W najbliższych planach jest także realizacja filmu edukacyjnego. Informacje na temat kolejnych działań będą pojawiały się na stronie internetowej kampanii, stronie Państwowej Agencji Atomistyki: www.gov.pl/paa, oraz na Twitterze PAA: https://twitter.com/PAAtomistyki

{"register":{"columns":[]}}