W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania zastopowała kilkusetmilionową optymalizację

10.07.2019

W dniu 8 lipca 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną od wyroku WSA w Warszawie z dnia 30 maja 2018 roku, sygn. akt III SA/Wa 2226/17 w sprawie ze skargi na odmowę wydania opinii zabezpieczającej (sygn. akt II FSK 135/19).

NSA potwierdził ostatecznie prawidłowość decyzji uznającej model działania, który miał na celu uzyskanie korzyści podatkowej w postaci wygenerowania gigantycznej straty podatkowej w wysokości około 430 mln zł na transakcji sprzedaży akcji, za unikanie opodatkowania podlegającego przepisom o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Efektem podatkowym zastosowania optymalizacji byłoby de facto uniknięcie przez spółkę opodatkowania zysków w kolejnych latach, aż do potencjalnej wartości ok. 80 mln zł.

W ustnych motywach uzasadnienia Sąd w pełni podzielił stanowisko pełnomocników Szefa KAS, co do określenia nienależnej korzyści podatkowej, sprzecznej z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej oraz sztucznego sposobu realizacji czynności. Zdaniem Sądu opisany zespół czynności został zrealizowany z wykorzystaniem sztucznie wprowadzonego do struktury transakcji podmiotu pośredniczącego, a celem podjętych działań było obniżenie podstawy opodatkowania. Sąd podkreślił, że zamiast tworzenia skomplikowanej struktury, skutkującej powstaniem korzyści podatkowej, czynność można było przeprowadzić w odmienny sposób i osiągnąć zamierzony efekt gospodarczy.

NSA nie przychylił się również do argumentów podatnika o niekonstytucyjności przepisów o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, wprowadzonych do ordynacji podatkowej w 2016 r. Podkreślił dodatkowo, że tego typu przepisy, mające charakter klauzul generalnych, obowiązują także w innych krajach UE.

{"register":{"columns":[]}}