W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje podatkowe ws. opodatkowania VAT transakcji leasingu zwrotnego

10.06.2019

Na pierwszym planie kalkulator a w tle grupa dyskutujących osób
  • Ministerstwo Finansów (MF) rozpoczęło konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania VAT transakcji w zakresie leasingu zwrotnego.
  • To odpowiedź na postulaty podmiotów świadczących i korzystających z takich usług, które oceniają stosowanie przepisów ws. leasingu zwrotnego jako skomplikowane i niepewne1.
  • Uwagi dotyczące konsultacji można zgłaszać w terminie 3 tygodni od dnia publikacji.

Konsultacje umożliwią zebranie opinii strony społecznej co do kryteriów, które muszą zostać spełnione, aby uznać, że transakcja w zakresie leasingu zwrotnego powinna być traktowana jako jedna kompleksowa usługa finansowa lub też dwie odrębne transakcje (tj. dostawa towarów przez korzystającego oraz odpowiednio dostawa towarów albo świadczenie usług przez finansującego).

Pozwoli to na opracowanie możliwie kompletnego i precyzyjnego zbioru zasad, na podstawie którego podatnicy mogliby prawidłowo klasyfikować przedmiot transakcji dokonywanych w ramach leasingu zwrotnego.

Uwagi dotyczące konsultacji można zgłaszać w terminie 3 tygodni od dnia publikacji.

Zapraszamy do udziału w konsultacjach wszystkich zainteresowanych.

Zobacz zawiadomienie o rozpoczęciu konsultacji oraz klauzulę informacyjną.

1w związku z wydaniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzeczenia z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie C-201/18