W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe spotkania ministra Kościńskiego

06.04.2021

Uczestnicy spotkania online Konstytuanty Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego
  • Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wziął dziś udział w spotkaniu Konstytuanty Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.
  • Tego samego dnia szef MF i MFiPR rozmawiał o „zielonej odbudowie” po COVID-19, w panelu organizowanym przez Bank Światowy.

W ramach odbywających się w formule wirtualnej wiosennych spotkań Gubernatorów Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Banku Światowego (BŚ), minister Kościński uczestniczył 6 kwietnia 2021 r. w spotkaniu konstytuanty MFW/BŚ oraz w panelu Banku Światowego.

Konstytuanta

W spotkaniu udział wzięli ministrowie finansów i prezesi banków centralnych ze Szwajcarii, Serbii, Polski, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Turkmenistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Omówiono wyzwania stojące przez MFW i BŚ w czasie pandemii COVID-19 i jej skutków dla gospodarek państw członkowskich.

W trakcie spotkania minister Kościński podkreślił, że międzynarodowa koordynacja i współpraca jest kluczowa dla stawienia czoła wyzwaniom, przed którymi stoi teraz społeczność międzynarodowa.

Polska radzi sobie stosunkowo dobrze dzięki dużemu zaangażowaniu funduszy publicznych oraz wsparciu Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych. Liczymy na szybkie przejście do fazy odbudowy i na szybki powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu

– zaznaczył minister.

Panel Banku Światowego

W rozmowach o „zielonej odbudowie” gospodarek w trakcie i po zakończeniu pandemii, uczestniczyli też ministrowie finansów z Gruzji i Kazachstanu oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Tadeusz Kościński w trakcie spotkania mówił, że konieczne jest ograniczanie użycia paliw kopalnych jako źródeł energii. Wskazał na potrzebę stopniowego i sprawiedliwego przekształcania systemów energetycznych z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych krajów. Poddał pod dyskusję możliwość wykorzystywania gazu jako źródła energii w okresie przejściowym, szczególnie z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań.