W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Tadeusz Kościński uczestniczył w spotkaniu gubernatorów AIIB

28.07.2020

Uczestnicy spotkania gubernatorów AIIB
  • 28 lipca 2020 r. minister finansów Tadeusz Kościński wziął udział w 5. corocznym spotkaniu Rady Gubernatorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).
  • Rozmowy dotyczyły m.in. odbudowy gospodarek po kryzysie wywołanym COVID-19.

Podczas spotkania, które odbyło się w formie wideokonferencji, gubernatorzy wysłuchali sprawozdania prezesa AIIB nt. działalności banku w ubiegłym roku. Dyskutowali też na temat wsparcia krajów członkowskich w odbudowie gospodarek po kryzysie wywołanym pandemią i nad możliwymi kierunkami rozwoju banku w najbliższej dekadzie.

Rada Gubernatorów, która jest najwyższym organem decyzyjnym banku, wybrała dotychczasowego prezesa AIIB Jin Liqun na drugą pięcioletnią kadencję, która rozpocznie się w styczniu 2021 r. Rada zadecydowała także o przyjęciu Liberii do grona członków Banku.

***

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (ang. Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB) rozpoczął działalność w styczniu 2016 r. Jego siedziba znajduje się w Pekinie. Polska jest jednym z 57 członków-założycieli Banku. Obecnie do AIIB należą 103 kraje. Bank ma wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy i rozwój infrastruktury w Azji.

Gubernatorem AIIB z ramienia Polski jest minister finansów Tadeusz Kościński.

Od 1 lipca 2020 r. przedstawiciel Polski pełni funkcję dyrektora, członka Rady Dyrektorów. Państwa, które wraz z Polską tworzą tzw. konstytuantę (Dania, Islandia, Norwegia, Rumunia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry i Wielka Brytania), jednogłośnie wybrały na to stanowisko Jacka Dominika, radcę generalnego w Ministerstwie Finansów.

Zdjęcia (4)