W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Teresa Czerwińska na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

15.05.2019

Minister Teresa Czerwińska na EKG w Katowicach z mikrofonem w dłoni
  • Inwestycje w Europie i globalna konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz rozwój polskiego rynku kapitałowego to niektóre z głównych tematów XI Europejskiego Forum Ekonomicznego (EKG) w Katowicach, które odbyło się w dniach 13-15 maja 2019 r.
  • W Forum wzięła udział minister finansów prof. Teresa Czerwińska wraz z innymi przedstawicielami Ministerstwa Finansów oraz świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii i mediów z Polski i innych krajów europejskich.

Podczas panelowych dyskusji podejmowano m.in. tematy europejskich inwestycji i gospodarek naszego kontynentu wobec potencjalnego spowolnienia gospodarczego, a także rynku kapitałowego i systemu podatkowego w Polsce.

„Możemy liczyć na środki unijne, ale z drugiej strony powinniśmy budować krajowy bufor kapitałowy. Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego i instrumenty, które proponuje, mają wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Chcemy w czerwcu podsumować i przedłożyć strategię Radzie Ministrów do akceptacji” – powiedziała minister Teresa Czerwińska w trakcie panelu dotyczącego europejskich inwestycji. 

Podczas dyskusji nt. europejskich gospodarek wobec możliwego spowolnienia wiceminister finansów Leszek Skiba wskazał, że dane makroekonomiczne na świecie w tym zakresie nie są jednoznaczne. „Dla jednych mogą pokazywać zbliżające się silne spowolnienie. Inni zaś widzą w nich dowód na trwanie wzrostu gospodarczego” –  ocenił wiceminister.

Nowe technologie dla administracji i biznesu

W trakcie kongresu wiele miejsca poświęcono nowym technologiom. Pokazano i rozmawiano o nowinkach technicznych w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. „Polska zajmuje czołowe miejsce w rozwoju FinTech. Mamy szanse być liderem i dalej się rozwijać w tym zakresie” – powiedziała dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów Katarzyna Przewalska.

„W Krajowej Administracji Skarbowej stawiamy na komputeryzację i elektronizację. Chcemy mieć sprawne systemy, które pozwolą nam w sposób przyjazny funkcjonować. Jednym z przykładów takiej przyjazności jest Twój e-PIT” – dodał zastępca szefa KAS, wiceminister finansów Paweł Cybulski podczas panelu dotyczącego dialogu jako przyszłości we współpracy administracji z biznesem.

O tym, że polscy obywatele mogą czuć się bezpiecznie w zmieniającym się systemie podatkowym, przekonywał wiceminister Filip Świtała. „Konsekwentnie zamykamy luki podatkowe. Otwieramy szanse na rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności” – podsumował.