W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy wzór wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego

Nowy wzór wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego

W dniu 8 października w Dzienniku Ustaw  2019 r. pod pozycją 1903 zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 1 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego.

Rozporządzenie wprowadza m.in. nowy wzór wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego, w którym została zmniejszona liczba wykazywanych pozycji oraz dostosowano go do rozwiązań zastosowanych w ustawie z dnia 14 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2500).

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, a przepisy w zakresie nowego wzoru WPF mają zastosowanie po raz pierwszy do projektu uchwały wieloletniej prognozy finansowej, przedstawionego wraz z projektem uchwały budżetowej na 2020 r.

Metodologia opracowywania wieloletniej prognozy finansowej

Ministerstwo Finansów przedstawia metodologię opracowania wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego. Opracowanie zawiera zalecenia, rekomendacje oraz praktyczne wskazówki ułatwiające przygotowanie wieloletniej prognozy finansowej z uwzględnieniem zmian wprowadzonych ustawą o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw z dnia 14 grudnia 2018 r. (Dz.U. z 2018 r. poz. 2500).

Dokument uwzględnia klasyfikację budżetową po zmianach wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 16 lipca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1363).

Ustalone w tym opracowaniu reguły opisujące zakres danych ujmowanych w wieloletniej prognozie finansowej są zgodne ze wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia  1 października 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wieloletniej prognozy finansowej jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. z  2019 r. poz. 1903).

Materiały

Metodologia opracowywania wieloletniej prognozy finansowej
wieloletnie​_prognozy​_finansowej​_metodologia.pdf 0.53MB
{"register":{"columns":[]}}