W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Propozycje uproszczenia regulacji i redukcji obciążeń w sektorze usług finansowych

04.06.2025

Litera i w okręgu oparta o niebieską ścianę.
  • Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) przedstawił propozycje rozwiązań, które przyczynią się do wzmocnienia konkurencyjności gospodarek Unii Europejskiej, w tym gospodarki polskiej.
  • Dokument powstał w wyniku współpracy UKNF i Ministerstwa Finansów.
  • Propozycje rozwiązań powstały w celu harmonizacji i uproszczenia przepisów na poziomie unijnym.

UKNF przedstawił propozycje rozwiązań służących uproszczeniu regulacji dotyczących sektora usług finansowych na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Zostały one przekazane przez Ministerstwo Finansów państwom członkowskim, Komisji Europejskiej oraz innym instytucjom w ramach Komitetu ds. Usług Finansowych.

Propozycje UKNF są odpowiedzią na inicjatywę Ministerstwa Finansów oraz działania instytucji Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące harmonizacji i uproszczenia przepisów na poziomie unijnym, które przyczynią się do wzmocnienia konkurencyjności gospodarek Unii Europejskiej, w tym gospodarki polskiej.

Dokument ten jest efektem współpracy pomiędzy powołanym w UKNF Zespołem do spraw uproszczenia regulacji dotyczących sektora usług finansowych – organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – a Ministerstwem Finansów.

Wypracowane rozwiązania mają na celu:

  • zmniejszenie obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw - nie tylko w zakresie raportowania, ale również wymagań organizacyjnych,
  • uwolnienie kapitału,
  • odejście od wymagań, które zwiększają koszty funkcjonowania podmiotów,
  • uproszczenie raportowania w zakresie ESG tak, aby zniwelowany został nadmierny koszt, jakim są obecnie obciążone podmioty gospodarcze w Unii Europejskiej.

Polska, jako kraj przewodzący pracom Rady Unii Europejskiej, ma szansę przyczynić się do wypracowania rozwiązań sprzyjających rozwojowi sektora finansowego UE i bezpieczeństwu jego klientów, a tym samym realnie wpłynąć na przyszłość jednolitego rynku unijnego oraz podnoszenie konkurencyjności europejskiej gospodarki.

UKNF deklaruje pełne wsparcie dla Ministerstwa Finansów w pracach związanych z upraszczaniem regulacji dotyczących sektora usług finansowych na jednolitym rynku europejskim.

Dokument w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

{"register":{"columns":[]}}