W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Protokół zmieniający umowę z Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania - podpisany

29.10.2020

Minister Jan Sarnowski po podpisaniu protokołu
  • 29 października wiceminister finansów Jan Sarnowski oraz ambasador Królestwa Niderlandów Daphne Bergsma podpisali Protokół zmieniający Konwencję w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
  • Uwzględnia on politykę podatkową Polski oraz dorobek projektu OECD BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), w tym propozycje dotyczące uszczelnienia systemu podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych.

Dziś zaktualizowaliśmy i wzmocniliśmy umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania łączącą Polskę i Niderlandy o najnowsze standardy, w tym przepisy ułatwiające zwalczanie oszustw podatkowych. Zmiany uniemożliwią nadużywanie polsko-holenderskiej umowy podatkowej, w tym nieuprawnione czerpanie korzyści przez „puste” spółki. Protokół zabezpieczy również prawo Polski do opodatkowania zysku z obrotu udziałami spółek nieruchomościowych, których używa się aby uniknąć podatku od dochodu ze sprzedaży zlokalizowanych w Polsce nieruchomości

- podkreśla wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Zmiany do Konwencji wprowadzone Protokołem wynikają z prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki zwalczania oszustw podatkowych zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i międzynarodowego. Są efektem aktywnego udziału Polski w pracach związanych nad projektem OECD BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) oraz podpisania w czerwcu 2017 r. Konwencji MLI, która zawiera szereg rozwiązań uszczelniających obszar międzynarodowego opodatkowania i współpracy podatkowej.

Z uwagi na fakt, że przepisy Konwencji MLI nie wprowadziły bezpośrednich zmian do Konwencji między Polską a Królestwem Niderlandów, niezbędne było zawarcie Protokołu, który uwzględnia zarówno politykę podatkową Polski, jak i dorobek BEPS, w tym propozycje zawarte w Konwencji MLI w zakresie uszczelnienia systemu podatkowego i zwalczania oszustw podatkowych.

Protokół zawiera m.in.:

  • wprowadzenie klauzuli transparentnego podmiotu,
  • wdrożenie ogólnej klauzuli umownej przeciwko unikaniu opodatkowania (PPT),
  • wprowadzenie klauzuli nieruchomościowej,
  • nowe przepisy dotyczący stałego zakładu (permanent establishment),
  • wdrożenie klauzuli transparentnego podmiotu,
  • rozbudowanie zasad ustalania rezydencji podatkowej osób innych niż osoby fizyczne posiadające podwójną rezydencję podatkową.

Zdjęcia (2)