W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Regional Action Group for Europe and Eurasia z udziałem szefa MF

29.06.2020

Minister Tadeusz Kościński przed laptopem w gabinecie, w tle flagi Polski i UE
  • Minister Tadeusz Kościński wziął udział wirtualnej dyskusji Regional Action Group for Europe & Eurasia.
  • Wydarzenie zorganizowało Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum).
  • Tematem spotkania były transatlantyckie relacje w kontekście COVID-19.

W dyskusji uczestniczyło 50 przedstawicieli różnych krajów i organizacji międzynarodowych, świata nauki, a także reprezentanci biznesu. Spotkanie zostało zorganizowane według reguły Chatham House.  

"W kontekście wychodzenia świata z kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią, współpraca transatlantycka nabiera szczególnego znaczenia. Polsce zależy na zacieśnieniu tej współpracy i agendzie ułatwiającej relacje handlowe między Ameryką a Europą, zamiast uciekania się do barier handlowych" – mówił Tadeusz Kościński. W dyskusji zwracał też  uwagę na znaczenie inicjatyw angażujących obu partnerów i dotyczących przekrojowo kluczowych sektorów, jak np. energii. "Takim przykładem jest Inicjatywa Trójmorza" – podkreślił minister finansów.

Rozmowy dotyczyły aktualnego stanu i przyszłości relacji transatlantyckich, w szczególności globalnego handlu, zapewnienia stabilności łańcuchów dostaw, zapobiegania protekcjonizmowi oraz sposobów na pogłębianie współpracy w kluczowych sektorach.

Spotkania Regional Action Group są inicjatywą Światowego Forum Ekonomicznego i odbywają się od maja br. Udział w nich jest możliwy wyłącznie na zaproszenie i obejmuje wysokiego szczebla przedstawicieli władz państwowych, instytucji międzynarodowych oraz świata nauki.

Planowane są kolejne tego typu dyskusje w tym roku. Tematyka uzgadniana jest na bieżąco, należy jednak przypuszczać, że będzie zdominowana przez kwestię globalnej pandemii i sposobów na wychodzenie z panującego kryzysu.