W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozmowy ministra Kościńskiego i wiceszefowej Banku Światowego

15.07.2021

Minister finansów
  • Minister Tadeusz Kościński spotkał się z delegacją Banku Światowego na czele z wiceprezes Anną Bjerde, odpowiedzialną za Europę i Azję Środkową.
  • Rozmowy dotyczyły odbudowy gospodarek na świecie po pandemii na nowych zasadach - zrównoważonych, inkluzywnych i z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Polska wspiera globalne działania na rzecz zielonej, zrównoważonej odbudowy po pandemii, z uwzględnieniem możliwości, poziomu rozwoju oraz lokalnych uwarunkowań każdego państwa

zaznaczył minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Rozmowy dotyczyły współpracy Polski z Bankiem Światowym, głównie w obszarze klimatu i środowiska, w tym jakości powietrza. Oprócz wsparcia finansowego Polska korzysta z wiedzy ekspertów Banku przy zagadnieniach takich jak m.in. polityka klimatyczno-energetyczna, podatki, opieka zdrowotna oraz rozwój przedsiębiorczości.

Bank Światowy zaprezentował ostatnio tzw. „Plan dla Klimatu”, w ramach którego w latach 20212025 35 % bankowego finansowania przeznaczone zostanie na projekty, których celem jest redukcja emisji, inwestycje w adaptację oraz pomoc w osiąganiu przez kraje celów Porozumienia Paryskiego.

Wiceprezes Anna Bjerde podkreśliła, że według najnowszych analiz Banku Światowego zawartych w „Przeglądzie Finansów Publicznych”, który zostanie wkrótce opublikowany, polityka fiskalna może być silnym narzędziem wspierającym dalszy zrównoważony rozwój polskiej gospodarki.

Zdjęcia (4)