W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie minister Teresy Czerwińskiej z wiceprezesem EBI

28.02.2019

Minister T. Czerwińska i wiceprezes EBI podpisują umowę na finansowanie szpitali uniwersyteckich
  • 28 lutego 2019 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się doroczna Konferencja Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), na której podsumowano działalność Banku w 2018 r. ze szczególnym uwzględnieniem projektów realizowanych w Polsce.
  • Podczas konferencji podpisano umowę kredytową na wsparcie przez EBI inwestycji prowadzonych przez uniwersyteckie szpitale kliniczne w Gdańsku i Lublinie o wartości 390 mln zł.
  • W uroczystości podpisania umowy wzięli udział minister finansów, prof. Teresa Czerwińska i wiceprezes EBI Vazil Hudák.

Minister Teresa Czerwińska podkreśliła, że rośnie rola przedsięwzięć realizowanych wspólnie z Bankiem. Szczególnie dotyczy to badań i rozwoju, ochrony zdrowia czy kwestii społecznych, co odzwierciedla priorytety polityki polskiego rządu.

„Inwestycje w te dziedziny będą w długim okresie stanowić o konkurencyjności gospodarki. Dlatego tak ważne jest budowanie w społeczeństwie świadomości, że wygospodarowanie środków publicznych na ten cel jest niezbędne. Warto dodać, że Bank nie tylko zapewnia długoterminowe finansowanie na korzystnych dla Polski warunkach, lecz również dostarcza pomoc ekspercką, co jest kluczowe w procesie przygotowywania projektów” – oceniła minister.

Teresa Czerwińska wskazała również na kluczową rolę EBI nie tylko w realizowaniu polityk UE, ale także we wspieraniu wzrostu gospodarczego i ograniczaniu negatywnych skutków kryzysów i spowolnień gospodarczych.

Umowa z EBI na finansowanie szpitali uniwersyteckich

Podpisana podczas spotkania umowa kredytowa na 390 mln zł pomoże w finansowaniu inwestycji prowadzonych przez uniwersyteckie szpitale kliniczne w Gdańsku i Lublinie. Ma na celu podniesienie jakości i zakresu świadczenia opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, chorób układu krążenia, psychiatrii, okulistyki i geriatrii. Przyczyni się również do poprawy jakości kształcenia lekarzy w tych szpitalach.

„Bank rusza pełną parą z nowymi projektami w Polsce. Szpitale uniwersyteckie odgrywają kluczową rolę w wypełnianiu luk między potrzebami w zakresie szkolnictwa wyższego i opieki zdrowotnej. Nasze partnerstwo z Ministerstwem Finansów działa bez zarzutu, a ta transakcja to kolejny element długiej i owocnej współpracy” – powiedział wiceprezes Vazil Hudák.

Inwestycje EBI w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny odgrywa znaczącą rolę w finansowaniu wielu projektów inwestycyjnych w Polsce. Od początku swojego działania w naszym kraju, tj. od 1990 roku, Bank zaangażował środki w Polsce na łączną kwotę prawie 68,5 mld euro (wartość podpisanych kredytów wg stanu na koniec 2018 r.). Z kredytów EBI korzysta Skarb Państwa, samorządy terytorialne oraz podmioty prywatne, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa.