W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Rady Gubernatorów EBOR z udziałem wiceministra Piotra Nowaka

11.05.2019

Przedstawiciele Polski, w tym wiceminister finansów Piotr Nowak, na spotkaniu Rady Gubernatorów EBOR

 

  • W dniach 7-9 maja 2019 r. w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) odbyło się XXVIII doroczne spotkanie Rady Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
  • Delegacji Ministerstwa Finansów (MF) przewodniczył podsekretarz stanu w MF, zastępca gubernatora EBOR z ramienia Polski Piotr Nowak.

Oprócz posiedzenia Rady Gubernatorów odbyły się panele dyskusyjne oraz sesje poświęcone działaniom w poszczególnych krajach zaangażowania. Podczas posiedzenia Rady Gubernatorów poruszono kwestie strategiczne, instytucjonalne i finansowe Banku. Wiceminister finansów Piotr Nowak podkreślił, że Bank powinien nadal koncentrować się na dotychczasowych krajach zaangażowania (w tym Polsce), nie poszerzając swego mandatu na inne kraje (poza UE i bliskim sąsiedztwem).

Wiceminister Nowak spotkał się także z wiceprezesem EBOR Jurgenem Rigterinkiem oraz przedstawicielami innych krajów członkowskich.

Działalność EBOR

Operacje Banku sięgają ponad 9,5 mld euro rocznie. Polska jest czwartym co do wielkości portfela kredytowego krajem działania EBOR (ok. 5,8 proc. w 2018 r.) Na koniec 2018 r. łączna wielkość zaangażowania w Polsce sięgnęła ok. 9 mld euro (z czego większość w sektorze prywatnym). Wartość inwestycji w Polsce - w formie kredytów, objęcia udziału w firmach, nabycia obligacji emitowanych przez banki - wyniosła w 2018 r. 556 mln euro.