W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie wiceministra Tadeusza Kościńskiego z przedstawicielami MF Estonii

15.11.2019

Dłonie trzech osób trzymające długopisy oraz dokumenty na biurku
  • Prezentacja najlepszych rozwiązań systemu podatkowego i e-usług w Estonii i w Polsce to jeden z tematów rozmowy wiceministra finansów Tadeusza Kościńskiego z przedstawicielami Ministerstwa Finansów Estonii.
  • Estonia to jeden z liderów, jeśli chodzi o oferowanie tzw. smart-administracji i ułatwień w rozliczaniu podatków swoim klientom.
  • Spotkanie odbyło się 13 listopada 2019 r. w Ministerstwie Finansów.

„Estonia jest państwem, od którego Polska może, a co więcej, chce się uczyć. Zorientowana na klienta, oferująca wiele e-usług smart-administracja i łatwe w rozliczeniu proinwestycyjne podatki to również droga dla Polski” – powiedział wiceminister finansów Tadeusz Kościński podczas spotkania z estońską delegacją, której przewodniczyła dyrektor Departamentu Polityki Podatkowej w tamtejszym resorcie finansów Lemmi Oro. Jak przypomniał wiceminister Kościński, Estonia zajmuje pierwsze miejsce w rankingu konkurencyjności podatkowej (Tax Competitiveness Index) spośród 36. badanych krajów OECD. Polska chce korzystać z jej doświadczeń dzięki rozwojowi e-usług i uproszczeniu prawa.

Rozmowa dotyczyła również e-usług udostępnianych podatnikom w obu krajach i wpływu rozwoju umiejętności miękkich przez pracowników administracji podatkowej na jej unowocześnienie i budowę lepszych relacji z podatnikiem. Są to działania, które znacząco zwiększają tzw. customer-friendlyness (przyjazność wobec klientów).

Osiągnięcia w cyfryzacji polskiej administracji

„Przedstawicieli Estonii szczególnie zainteresował temat informatyzacji polskiej administracji podatkowej, w tym narzędzi używanych do skutecznego zwalczania przez Polskę mafii podatkowych, a także rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych jako narzędzia efektywnego zwalczania szarej strefy” – poinformował wiceminister Tadeusz Kościński.

Polska jest światowym liderem w zakresie płatności dotykowych, a liczba transakcji bezgotówkowych, w szczególności płatności telefonami, rośnie co roku średnio o 10 proc.

„Korzystają na tym zarówno konsumenci, dzięki bezpieczeństwu i wygodzie transakcji, jak i budżet państwa, ponieważ rozliczenia kartowe są rejestrowane na kasach fiskalnych" – dodał wiceminister Kościński.

{"register":{"columns":[]}}