W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Piotr Nowak spotkał się z wiceprezes EBI

02.12.2019

Wiceminister finansów Piotr Nowak oraz wiceprezes EBI Lilyana Pavlova, w tle godło Polski i napis Ministerstwo Finansów
  • 29 listopada 2019 r. w Ministerstwie Finansów wiceminister Piotr Nowak spotkał się z wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Lilyaną  Pavlovą. 
  • Rozmowa dotyczyła aktualnej i przyszłej współpracy Polski z EBI, zarówno w obszarze kredytowym, jak i bieżących spraw omawianych na agendzie Banku.

Wiceminister finansów Piotr Nowak oraz wiceprezes EBI Lilyana Pavlova podkreślili bardzo dobre relacje dwustronne. Rozmawiali o aktualnie realizowanych projektach, możliwych obszarach wsparcia, potencjalnym zaangażowaniu EBI w Inicjatywę Trójmorza oraz europejskiej architekturze finansowej dla rozwoju.

Wiceminister Nowak wskazał również na kluczową rolę EBI nie tylko w realizowaniu polityk UE, ale także we wspieraniu wzrostu gospodarczego i ograniczaniu negatywnych skutków kryzysów i spowolnień gospodarczych.

Inwestycje EBI w Polsce

Lilyana Pavlova sprawuje funkcję wiceprezesa EBI od 1 listopada br. Została mianowana przez Bułgarię jako kandydat krajów konstytuanty, do której należy Polska. Konstytuantę tworzą ponadto Węgry, Czechy, Słowacja, Słowenia, Chorwacja, Bułgaria, Malta i Cypr.

Europejski Bank Inwestycyjny odgrywa znaczącą rolę w finansowaniu wielu projektów inwestycyjnych w Polsce. Od początku swojego działania w naszym kraju, tj. od 1990 r., Bank zaangażował w Polsce środki na łączną kwotę ok. 72 mld euro (stan na listopad 2019 r.). Z kredytów EBI korzysta Skarb Państwa, samorządy terytorialne oraz podmioty prywatne, zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa.