W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta minister Czerwińskiej na północno-wschodnich granicach

10.05.2019

Minister Teresa Czerwińska z funkcjonariuszami służby celno-skarbowej w porcie morskim
  •  W dniach 8-10 maja 2019 r. minister finansów prof. Teresa Czerwińska spotkała się z pracownikami i funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w trzech granicznych województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim.
  • Rozmawiano o skuteczności i przyjazności administracji skarbowej oraz o bezpieczeństwie polskich granic, w tym ich ochronie przed przewozem nielegalnych towarów. 

„Zadaniem KAS nie jest wyłącznie gromadzenie dochodów budżetowych. To także zapewnienie szczelności i bezpieczeństwa polskiej granicy przez m.in. skuteczne zapobieganie przewożeniu odpadów czy niebezpiecznych zabawek. Nasze granice są odpowiednio zabezpieczone dzięki dobrze wyszkolonej, doświadczonej kadrze funkcjonariuszy oraz wysokiej jakości sprzętowi” – podkreśliła minister Teresa Czerwińska.

Spotkania w Gdańsku i Olsztynie

W Gdańsku Teresa Czerwińska odwiedziła Dział Morski Zwalczania Przestępczości. Funkcjonariusze zaprezentowali minister nową łódź patrolową, na której kontrolują granicę morską.

W Olsztynie minister finansów wraz z zastępcą szefa KAS Pawłem Cybulskim spotkali się z kierownictwem Izby Administracji Skarbowej. Odwiedzili też powstałe w ubiegłym roku Centrum Kompetencyjne Technik Kryminalistycznych KAS.

„Centrum Kompetencyjne powstało po to, by nasi celnicy i skarbowcy mogli w pełni wykrywać i zabezpieczać ślady przestępstw podatkowych oraz pracować w pełnym wymiarze przy uszczelnieniu systemu podatkowego” – powiedziała minister Czerwińska w rozmowie z TVP3 Olsztyn.

Wizyta na przejściu granicznym w Kuźnicy

W Kuźnicy podczas konferencji prasowej minister Teresa Czerwińska, wiceszef KAS generał Piotr Walczak oraz dyrektor IAS w Białymstoku Wojciech Orłowski zaprezentowali sukcesy Krajowej Administracji Skarbowej.

„Funkcjonariusze i pracownicy KAS to bohaterowie uszczelniania systemu podatkowego. Skuteczność służb KAS sprawiła, że szara strefa w obszarze wyrobów tytoniowych została zredukowana z 19 proc. w 2015 r. do 11,3 proc. w 2018 r. Funkcjonariusze celni na granicach i pracownicy w urzędach skarbowych - to właśnie ich praca codzienna przekłada się na liczby, które pokazujemy" – poinformowała Teresa Czerwińska.

Jednym z ostatnich spektakularnych ujawnień podlaskiej KAS było zatrzymanie przemytu ponad 400 tys. paczek wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Gdyby te produkty zostały wprowadzone na rynek, to budżet państwa straciłby 9 mln złotych.

"Najważniejsi dla Krajowej Administracji Skarbowej są ludzie - to oni stanowią o jej skuteczności. Dlatego naszym pracownikom i funkcjonariuszom chcemy dać najlepszy sprzęt, ponieważ uważamy, że przyszłość należy do nowoczesnych technologii" - zaznaczył zastępca szefa KAS, wiceminister Piotr Walczak.

Zdjęcia (5)