W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Magazyny gazu muszą zapewniać bezpieczeństwo energetyczne

16.11.2023

Podziemne magazyny gazu ziemnego odgrywają kluczową rolę w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, co wyraźnie było widać w ostatnich dwóch sezonach zimowych, a w szczególności po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Magazyny te były wypełnione w 100%, gwarantując stabilne dostawy gazu ziemnego do odbiorców krajowych. Infrastruktura magazynowa na przestrzeni ostatnich kilku lat była sukcesywnie rozbudowywana i w pełni wykorzystywana w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, na co wielokrotnie wskazywano w dyskusji z Komisją Europejską nt. systemu magazynowania gazu ziemnego w Polsce.

W odniesieniu do komunikatu Komisji ws. skierowania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce, należy mieć na uwadze, że wskazane zarzuty wydają się niezrozumiałe i błędne, dlatego mamy nadzieję na ich wyjaśnienie w trakcie postepowania. W trakcie trwającego dialogu z Komisją Europejską, Polska wielokrotnie wskazywała, że w zakresie obecnego systemu utrzymywania zapasów obowiązkowych w Polsce ze względu na znaczne uzależnienie od importu gazu ziemnego z Rosji, mechanizm utrzymywania zapasów obowiązkowych został oparty na kluczowym założeniu, że możliwość dostaw gazu ziemnego powinna być zagwarantowana przez cały czas w przypadku konieczności uruchomienia zapasów obowiązkowych. W związku z tym, z uwagi na uregulowany w ustawie okres, w którym zapasy obowiązkowe gazu powinny zostać dostarczone do polskiego systemu gazowego, w przypadku zapasów magazynowanych za granicą powoduje to konieczność utrzymywania przepustowości w punkcie połączenia międzysystemowego. Wymóg rezerwowania przepustowości dla zapasów obowiązkowych utrzymywanych za granicą nie utrudnia jednak ani nie ogranicza przepływu gazu ziemnego. Wymóg ten nie wpływa też znacząco na dostępność przepustowości na połączeniach międzysystemowych.

Niemniej, dzięki prowadzonej polityce dywersyfikacji, która umożliwiła zmianę struktury dostaw gazu ziemnego do Polski (pełne uniezależnienie się od dostaw z kierunku wschodniego), obecnie możliwe jest podjęcie prac w zakresie zmiany systemu magazynowania gazu ziemnego. W oparciu o wnioski wyciągnięte z obecnego kryzysu, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prowadzone są obecnie prace legislacyjne nad stworzeniem nowego systemu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego na poziomie takim samym jak obecnie, przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążeń administracyjnych dla uczestników rynku. Projektowane zmiany ustawy o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym oraz niektórych innych ustaw (UC52) zmieniają obecne obowiązki podmiotów zobowiązanych do utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu ziemnego i towarzyszące im wymogi dotyczące rezerwacji przepustowości.

{"register":{"columns":[]}}