W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Anna Moskwa wzięła udział w Europejskim Kongresie Stalowym STEEL 2023

18.09.2023

- Transformacja energetyczna to energia i klimat. Wszyscy widzimy rosnące zapotrzebowanie na energię. W 2040 r. w konserwatywnych analizach zapotrzebowanie na energię będzie co najmniej 2 krotnie wyższe niż dziś i wzrasta z każdym rokiem. To zapotrzebowanie jest dzisiaj w pierwszej kolejności na tanią energię, ale pojawia się też pytanie o zieloną energię. Bo jej dostępność przyjmowana jest za oczywistość – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas inauguracji Europejskiego Kongresu Stalowego STEEL 2023. Dwudniowe wydarzenie odbywa się 18-19 września w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

minister Anna Moskwa

Ubiegły rok, ostatnie lata to rekordowy rozwój OZE. Zarówno mocy zainstalowanej, jak i mocy produkcyjnej ze stopniowym wzrostem wskaźnika wykorzystania OZE. Od 2015 r. nastąpił 3,5 krotny rozwój wolumenu OZE. Jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa farm wiatrowych na morzu

– mówiła minister Anna Moskwa.

Wszyscy widzimy rosnące zapotrzebowanie na energię. W bardzo konserwatywnych analizach do 2040 r. wzrasta ono dwukrotnie. W pierwszej kolejności to zapotrzebowanie na tanią energię i coraz bardziej na zieloną energię. Rozbudowujemy sieć przesyłową i wprowadziliśmy linie bezpośrednie. Jesteśmy otwarci na kolejne elastyczne rozwiązania dla przedsiębiorstw energochłonnych oraz na energetykę jądrową i technologię SMR. Zapewniliśmy dobre regulacje, żeby sprawnie móc te projekty realizować z poszanowaniem wymogów bezpieczeństwa

– dodała.

Minister przypomniała, że rząd będzie kontynuował program wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych i w tej chwili jest on notyfikowany przez Komisję Europejską. Minister zwróciła uwagę na kluczową rolę NSZZ „Solidarność” w rozmowie o wyzwaniach w sektorze stalowym oraz ryzyk, które niesie ze sobą wprowadzenie granicznego podatku węglowego w UE (CBAM) powiązanego ze zbyt gwałtownym i pozbawionym zabezpieczeń wycofywaniem darmowych uprawnień do emisji CO2 w systemie ETS.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}