W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe etykiety energetyczne - działania edukacyjno-informacyjne

Etykieta energetyczna jest oznakowaniem unijnym, które funkcjonuje od 1995 r. Według badań Komisji Europejskiej 79% konsumentów europejskich korzysta z niej przy zakupie urządzeń elektrycznych. Obecna klasyfikacja efektywności energetycznej jest dla konsumentów nie do końca przejrzysta. Z tej przyczyny w 2017 r. Komisja przyjęła rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego, obejmujące: powrót do dobrze znanej i skutecznej skali „od A do G” dla produktów oraz procedurę przeliczania skali dla każdego z produktów. Dzięki nowej etykiecie konsumenci otrzymają bardziej zrozumiałe, prostsze i spójne informacje, które ułatwią im rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów.

Co nowego jest na etykietach energetycznych?

Nowe etykiety energetyczne zaczną obowiązywać:

  • od 1 marca 2021 r. dla 5 grup  produktowych tj. lodówki, zamrażalki, urządzenia chłodnicze z funkcją sprzedaży bezpośredniej (np. szafy chłodnicze w supermarketach), pralki, pralko-suszarki, zmywarki do naczyń oraz telewizory i monitory (wyświetlacze elektroniczne o powierzchni powyżej 100 cm2).
  • od 1 września 2021 r. dla źródeł światła czyli oświetlenia.

Co nowego jest na etykietach energetycznych?

Skala

Od A do G.
Kolory pozostają, klasa A jako zielona najbardziej efektywna, klasa G  - czerwona jako najbardziej energochłonna

Kod QR (fotokod)

Prawy górny róg etykiety
Baza danych będzie zawierała dodatkowe informacje o wszystkich etykietowanych produktach. Będzie można się do niej dostać skanując kod QR za pomocą smartfona.

Piktogramy

 

Większość ikon pokazujących funkcję produktu pozostanie bez zmian. Jednak niektóre piktogramy będą nieco zmienione i przybędzie kilka nowych (np. klasa efektywności wirowania pralki oznaczona klasa  od A do D, oznaczenie efektywności energetycznnej w trybie HDR dla telewizorów ponieważ w tym trybie jest zużywane więcej energii niż w trybie standardowym).
kWh Zużycie energii w zależności od  produktu wyrażone w kWh, w kWh/rok, w kWh/1000h, w kWh/100 cykli.
Klasy efektywności energetycznej

Powrót do zamkniętej skali klas efektywności energetycznej, czyli od klasy „A” do „G” – aby pogłębić świadomość konsumencką i ułatwić porównywanie produktów.
Po przeskalowaniu, w zależności od grupy produktowej, pierwsza klasa efektywności energetycznej pozostałaby klasą pustą, bądź też dwie pierwsze klasy. W praktyce oznacza to, że na początku, po przeskalowaniu klasa B lub C byłyby klasami najbardziej efektywnymi energetycznie, które byłyby dostępne na rynku.

 

Porównanie etykiety energetycznej obecnej i nowej na przykładzie lodówki

obrazek przedstawiający porównanie etykiety energetycznej obecnej i nowej

Działania informacyjno-edukacyjne

Kampanię edukacyjno-informacyjną prowadzi także Komisja Europejska, która także wspiera współpracę poprzez finansowanie projektów  i wymianę najlepszych praktyk w odniesieniu do tych kampanii, w tym poprzez zalecanie wspólnych głównych przesłań.

Jednym z przykładów jest realizowany obecnie projekt LABEL 2020 z udziałem partnera z Polski – Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.

W ramach projekt LABEL 2020 zostały przygotowanie informacje dla Konsumentów.

Stowarzyszenie APPLiA Polska zrzeszające producentów AGD także zaangażowane jest w promowanie i edukowanie sprzedawców urządzeń w związku z wejściem w życie nowych etykiet energetycznych.
Przygotowano przewodnik informujący o zmianach jakie zostaną wprowadzone,  które są związane z przeskalowaniem etykiet energetycznych od marca 2021 r. , po szczegóły zapraszamy do odwiedzenia strony etykietaenergetyczna.pl.

oraz film edukacyjny o dwóch długościach 3 minut i 40 sekund.

Materiały

Strona projektu LABEL2020.pl
film edukacyjny
Label2020.mp4 103.39MB
Ulotka telewizory i wyświetlacze
Ulotka​_Telewizory.pdf 0.91MB
Ulotka lodówki, zamrażarki i chłodziarki do wina
Ulotka​_Urzadzenia​_chlodnicze.pdf 1.29MB
Ulotka pralki i zmywarki
Ulotka​_Urzadzenia​_piorace.pdf 1.16MB
Ulotka źródła światła
Ulotka​_Zrodla​_swiatla.pdf 1.31MB
Broszurka LABEL 2020 Nowa etykieta ułatwia podjęcie decyzji
Broszura​_A5.pdf 2.00MB
{"register":{"columns":[]}}