W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska delegacja w elektrowni jądrowej Flamanville

08.07.2022

7-8 lipca 2022 r. odbyła się wizyta przedstawicieli polskiego rządu we Francji, pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego. Polska delegacja spotkała się ze swoimi francuskimi odpowiednikami oraz koncernem EdF, podczas których omówiono stan bilateralnych relacji w zakresie energetycznym, w szczególności w zakresie współpracy w obszarze energetyki jądrowej. Tematem, który zdominował rozmowy, było głosowanie w Parlamencie Europejskim w zakresie włączenia energetyki jądrowej do planowanej przez Komisję Europejską Taksonomii, które odbyło się w dniu poprzedzającym wizytę – 6 lipca.

Polska delegacja w elektrowni jądrowej Flamanville

Polska delegacja zwiedziła również francuską elektrownię jądrowę Flamanville usytuowaną w regionie Normandii.

Goście zostali oprowadzeni po bloku Flamanville 3, w którym będzie eksploatowany pierwszy we Francji reaktor EPR oraz zobaczyli  m. in. chwytacz rdzenia, maszynownię oraz wyspę jądrową. Zapoznano się również z symulatorem sterowni EPR, w którym szkolą się przyszli operatorzy.  Rozruch jednostki w EJ Flamanville zaplanowany jest na 2024 r.

Reaktor wodny ciśnieniowy EPR, produkowany przez EdF, jest jedną z rozważanych technologii dla polskiej elektrowni jądrowej – wstępna niewiążąca oferta została złożona przez stronę francuską w październiku 2021 r.

Podczas rozmów na poziomie rządowym, jak i z EdF poruszano również ostatnią decyzję Rządu Republiki Francuskiej, podjętą 7 lipca, dotyczącą pełnej nacjonalizacji koncernu EdF, tj. bezpośredniego objęcia 100% udziałów w kapitale akcyjnym koncernu energetycznego. Zdaniem przedstawicieli – zarówno EdF jak i samego rządu – decyzja taka jest preludium do rozpoczęcia realizacji nowych reaktorów jądrowych w tym kraju tj. budowy minimum 6 reaktorów EPR2.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}