W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polsko-niemieckie rozmowy dot. energii i klimatu

16.04.2021

Transformacja energetyczno-klimatyczna, rozwój OZE, a także taksonomia to tematy spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Andreasem Feichtem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Niemiec, które odbyło się 15 kwietnia 2021 r.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania z Andreasem Feichtem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Niemiec

Jak podkreślił wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” uwzględnia zmiany w miksie energetycznym, a także konieczność zapewnienia: bezpieczeństwa energetycznego, sprawiedliwej transformacji, ożywienia po pandemii COVID, przy optymalnym wykorzystaniu własnych zasobów energetycznych Polski.

„Transformacja jest odpowiedzią nie tylko na politykę klimatyczną UE, ale przede wszystkim na społeczne ambicje w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Polska jest zdeterminowana, aby redukować emisje i modernizować swoją gospodarkę w sposób zrównoważony. Jednak trudny punkt wyjścia i trudne warunki krajowe to ogromny wysiłek, który wymaga znacznych inwestycji i czasu” – wyjaśnił.

W opinii wiceministra, Polska stoi w obliczu ogromnej transformacji, która w ciągu najbliższych 20 lat zaowocuje niemal nowym systemem elektroenergetycznym, transformacją ciepłownictwa i transportu.

„PEP2040 jest odpowiedzią na wyzwanie zapewnienia tempa dekarbonizacji w sposób racjonalny i odpowiedzialny, a który nie doprowadzi do nadmiernych obciążeń budżetów domowych, pogłębienia ubóstwa energetycznego, osłabienia regionalnej lub krajowej gospodarki i degradacji przemysłu” – powiedział.

„W dekarbonizacji polskiego miksu energetycznego chcemy wykorzystać możliwości wynikające z różnorodnych źródeł, w tym energii odnawialnej, jądrowej oraz przejściowej roli gazu ziemnego” – dodał.

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński zwrócił również uwagę, gaz ziemny będzie odgrywał istotną rolę w transformacji energetycznej w Polsce.

„Polska postrzega przejście na gaz jako świetną okazję do natychmiastowego zmniejszenia o połowę emisji pochodzących z energetyki i ciepłownictwa” – zauważył.

W trakcie rozmowy wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński poruszył również kwestię taksonomii i podkreślił, że Polska nie zgadza się na wyłączenie gazu z aktualnie procedowanego aktu delegowanego ws. taksonomii.

„Jeżeli Komisja Europejska nie jest w tej chwili gotowa do przedstawienia zadowalającej propozycji kompromisowej, powinna opóźnić publikację do czasu wypracowania kompleksowego rozwiązania dla sektora energetycznego. Akt delegowany w sprawie taksonomii musi zapewniać kompleksowe narzędzie do zrównoważonej transformacji, mające zastosowanie do całego sektora energetycznego. W przeciwnym razie może to doprowadzić do poważnej niepewności dla instytucji finansowych, inwestorów i przedsiębiorstw, a tym samym zagrozić transformacji energetycznej w nadchodzących latach”– podkreślił wiceminister.

Rozwój OZE

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, podczas rozmowy z Andreasem Feichtem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Niemiec, zaznaczył też, że energia odnawialna ma odegrać kluczową rolę w modernizacji polskiego systemu energetycznego. Do 2030 r. Polska zamierza wytwarzać 1/3 energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i ok. 40% w 2040 r.

„Łączna moc zainstalowana w jednostkach wytwarzania energii elektrycznej z OZE wyniesie około 23-25 GW w 2030 r., co spowoduje podwojenie zainstalowanej mocy OZE w porównaniu do 2020 r. Ogromne możliwości widzimy również w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Moc zainstalowana w polskich projektach może osiągnąć 5,9 GW w 2030 r. i ok. 11 GW w 2040 r.” – poinformował.

„Wspieramy także rozwój OZE na poziomie lokalnym, zwłaszcza prosumenckim, zwiększając udział społeczeństwa w transformacji i pozwalając mu maksymalnie wykorzystać generowane korzyści. Obecnie obserwujemy bezprecedensową dynamikę rozwoju fotowoltaiki oraz aktywizacji odbiorców energii. Chcemy kontynuować ten korzystny trend w przyszłości” – powiedział.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}