W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Restytucja sokoła wędrownego w Polsce

 Restytucja sokoła wędrownego w Polsce

Sokół wędrowny to gatunek średniego ptaka drapieżnego z rodziny sokołowatych.

Sokół wędrowny wyginął w Polsce i prawie na całym obszarze swojego światowego występowania w połowie ubiegłego wieku w wyniku powszechnego stosowania DDT (środek owadobójczy). W Polsce dzięki reintrodukcji (ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków) po 40 latach nieobecności mamy ponad 30 stanowisk lęgowych populacji leśnej.

Czy wiesz, że:

  • Sokoły wędrowne, podczas pościgu za ofiarą mogą pikować z prędkością 350 km/h;
  • Związki DDT oprócz zwiększenia śmiertelności wpłynęły  również na zmniejszenie grubości skorupek jaj i to aż o 14%. Po wycofaniu z obrotu ww. środków, grubość skorupek jaj wraca powoli do normy. Zakłada się, że do końca 2023 roku wróci ona do pierwotnej wartości.

Tytuł projektu:

Restytucja sokoła wędrownego w Polsce

Beneaficjent:

Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół"

Realizacja:

Projekt realizowany na terenie całego kraju

Okres realizacji:

od 2017-04-01 do 2023-09-30

Wartość ogółem:

4 168 053,96 PLN

Wkład UE:

3 509 845,50 PLN

Cel projektu:

  • odtworzenie ekotypu (populacja lub grupa populacji,, która w wyniku ewolucji wykształciła zestaw cech charakterystycznych) gnieżdżącego się na drzewach, który był dominujący w warunkach polskich;
  • podjęcie intensywnych działań reintrodukcji, w celu odbudowy tego specyficznego ekotypu;
  • wprowadzenie dużej ilości ptaków w określonych, najbardziej dogodnych dla rozwoju tego gatunku częściach Polski. Założeniem jest  powstanie w przeciągu kilku lat co najmniej kilkunastu stanowisk lęgowych na drzewach;
  • monitoring genetyczny populacji;
  • monitoring i wspomaganie rozwoju innych ekotypów: górskiego i miejskiego;
  •  dążenie do tego aby funkcjonowały wszystkie trzy ekotypy obok siebie, co ma w konsekwencji doprowadzić do wymiany genetycznej w przyszłości.
{"register":{"columns":[]}}