W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

VIII posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej

06.02.2024

Pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej, działającej w ramach Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce, odbyło się 1 lutego 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Minister Miłosz Motyka na VIII posiedzeniu Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej

Było to już ósme posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Przedstawiciele sektorów administracji, biznesu oraz nauki dyskutowali m.in. nt. aktualizacji Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r., z perspektywą do roku 2040 (PSW).

Posiedzenie Rady Koordynacyjnej otworzył jej nowy Przewodniczący, którym został Miłosz Motyka, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W swoim wystąpieniu podkreślił, iż zależy mu na dalszym, sprawnym działaniu Porozumienia oraz podziękował osobom dotychczas zaangażowanym w prace, w szczególności Radzie Koordynacyjnej i Koordynatorom Grup roboczych i ich członkom, a także Dyrektorowi Departamentu Elektromobilności i Gospodarki Wodorowej, zajmującemu się obsługą Sekretariatu Porozumienia.

Bardzo cieszy mnie fakt, że Minister Paulina Hennig-Kloska powierzyła mi możliwość przewodzenia Radzie Koordynacyjnej ds. Gospodarki Wodorowej. Porozumienie sektorowe jest wartościową inicjatywą, dlatego należy kontynuować jego działanie. Siłę tego porozumienia stanowi fakt, że jest ono apolityczne i  zrzesza ekspertów oraz praktyków z dziedziny gospodarki wodorowej

– powiedział wiceminister Miłosz Motyka.

Przewodniczący Rady Koordynacyjnej wskazał na potrzebę nowelizacji Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030, z perspektywą do roku 2040 (PSW), z uwagi na dynamicznie zmieniające się potrzeby w zakresie energetyki i klimatu, w tym unijne wymogi obligujące do większego wykorzystania wodoru odnawialnego. Podkreślił, że rozwój gospodarki wodorowej nie jest już tylko alternatywą, lecz koniecznością, a wodór odnawialny znajdzie zastosowanie w wielu sektorach, w tym w energetyce, przemyśle, transporcie i ciepłownictwie.

Niebawem będzie to najbardziej doceniany segment gospodarki

– powiedział wiceminister Miłosz Motyka.

Dodał, że liczy na zaangażowanie Porozumienia zrzeszającego ekspertów z wielu obszarów, związanych z rozwojem gospodarki wodorowej, w prace nad nowelizacją PSW.

Podczas spotkania pan Piotr Mikusek, Koordynator Grupy roboczej nr 4, zajmującej się zapewnieniem stabilnego otoczenie regulacyjnego, przedstawił perspektywę potrzeby nowelizacji PSW w kontekście wyników prac Grup roboczych, ale także działań legislacyjnych UE i podejmowanych w Polsce nowelizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP) i Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK). Podkreślił również konieczność koordynacji nowelizacji PSW z nowelizacją PEP i KPEiK.

Z kolei pan Marek Elert, Koordynator Grupy roboczej nr 2, zajmującej się tematyką przesyłu, dystrybucji i magazynowania wodoru, wygłosił prezentację nt. roli amoniaku w rozwoju gospodarki wodorowej, przedstawiając dynamiczny rozwój portów na świecie pod kątem możliwości przyjmowania odnawialnego i niskoemisyjnego amoniaku. Amoniak może być wykorzystywany np. jako substrat do produkcji nawozów sztucznych czy też jako źródło niskoemisyjnego wodoru. W Europie powstają liczne porty (nowobudowane lub dostosowane do możliwości odbioru amoniaku), które będą zapewniały dostawy tego surowca w ilościach pozwalających na urzeczywistnianie celów klimatycznych UE.

Pan dr hab. inż. Jacek Jaworski, Dyrektor i Profesor Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytut Badawczego, przedstawił informacje nt. certyfikacji wodoru odnawialnego niebiologicznego pochodzenia (RFNBO) i działań podejmowanych przez Instytut w tym zakresie.

Ostatnim punktem agendy Posiedzenia była dyskusja, w której Przewodniczący zachęcił członków Rady Koordynacyjnej do odniesienia się do wysłuchanych prezentacji i potrzeby nowelizacji PSW. Rada Koordynacyjna oraz Koordynatorzy Grup roboczych jednomyślnie poparli konieczność nowelizacji PSW i zapewnili wiceministra Motykę o swojej gotowości do wspierania MKiŚ w realizacji tego ważnego przedsięwzięcia.

Czym jest Porozumienie sektorowe?

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej to partnerstwo prywatno-publiczne, zapoczątkowane 14 października 2021 r. Jego celem jest stworzenie warunków i współpraca na rzecz rozwoju technologii wodorowych oraz ich zastosowania w gospodarce. Porozumienie jest też forum wymiany najnowszych informacji z obszaru szerokorozumianych technologii wodorowych oraz rozwoju gospodarki wodorowej. Dokument zakłada pięć celów strategicznych w perspektywie 2030 r., na których spełnieniu skupiają się sygnatariusze Porozumienia zrzeszeni w Grupach roboczych:

  • Grupa robocza n 1 - Wytwarzanie wodoru
  • Grupa robocza n 2 - Przesył, dystrybucja i magazynowanie wodoru
  • Grupa robocza n 3 - Wykorzystanie wodoru
  • Grupa robocza n 4 - Stabilne otoczenie regulacyjne
  • Grupa robocza n 5 - Systemy wsparcia dla rozwoju dolin wodorowych
  • Grupa robocza n 6 - Rozwój kadr dla gospodarki wodorowej i edukacja społeczna

Jak zostać stroną Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej?

W celu dołączenia do realizacji postanowień Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej, należy złożyć Oświadczenie o przystąpieniu do Porozumienia sektorowego według wzoru stanowiącego Załącznik nr 3 do Porozumienia (do pobrania tutaj).

 

Dokument należy przekazać w formie elektronicznej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska na adres e‑mail: info@klimat.gov.pl, w tytule wpisując: „Oświadczenie – Porozumienie wodorowe”. Oświadczenie jest skuteczne względem wszystkich stron od dnia jego prawidłowego doręczenia do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}