W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Miłosz Motyka na IX posiedzeniu Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej we Lwowie

12.03.2024

Współpraca w sektorze energetycznym z Ukrainą, to jeden z tematów omawianych podczas IX plenarnego posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej, w której uczestniczył 11 marca 2024 r. we Lwowie wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Wiceminister Miłosz Motyka na IX posiedzeniu Polsko¬-Ukraińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej we Lwowie.

Posiedzenie Komisji, pod przewodnictwem ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana i wicepremier, minister reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Ukrainy Iryny Vereshchuk poprzedzone zostało rozmowami wiceministra Miłosza Motyki z wiceministrem energetyki Ukrainy Yaroslavem Demchenkovem i wiceministrem ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy Yevheniy Fedorenko. 

Rosja wykorzystuje surowce energetyczne jako czynniki wpływu gospodarczego i politycznego, dlatego dywersyfikacja miksu energetycznego jest istotna w procesie transformacji energetycznej. Polska wspierała i nadal będzie wspierać Ukrainę w tym procesie

– podkreślił wiceminister Motyka.

Omówiono m.in. tematy bezpieczeństwa energetycznego, w tym sankcji na import paliw z Rosji,  dywersyfikacji dostaw w celu uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji. W ramach rozmów dwustronnych omówiliśmy kwestie współpracy w sektorze ropy naftowej i paliw płynnych oraz przechowywania zapasów na terytorium Polski, perspektywy współpracy w sektorze gazowym w zakresie wykorzystania ukraińskich magazynów przez polskie firmy, a także zaangażowania polskich firm w działalność poszukiwawczo-wydobywczą gazu na Ukrainie. 

Wiceminister Miłosz Motyka podkreślił wysiłki podjęte w celu przywrócenia i eksploatacji połączenia międzysystemowego Rzeszów -Chmielnicka, a także ciągłe wsparcie polskiego OSP w celu zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskiego systemu elektroenergetycznego:

Priorytetem musi być zapewnienie pełnego wykorzystania istniejącego połączenia międzysystemowego. Wszelkie przyszłe dyskusje na temat zwiększenia zdolności przesyłowych połączeń międzysystemowych będą w każdym indywidualnym przypadku uwarunkowane rzeczywistymi potrzebami potwierdzonymi szczegółowymi rynkowych i technicznych, a także od polskiej oceny ich wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Podkreślono również znaczenie rozwoju OZE dla transformacji energetycznej Polski i Ukrainy. Polska po zakończeniu wojny może podzielić się z Ukrainą doświadczeniami w zakresie rozwoju energetyki wiatrowej na morzu, co spotkało się z dużym zainteresowaniem strony ukraińskiej.

Wiceminister zadeklarował gotowość do współpracy, pomocy oraz wsparcie na forum międzynarodowym dla ukraińskich inicjatyw związanych z energetyką jądrową, w szczególności w związku z sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W tym kontekście podkreślił znaczenie bezpieczeństwa jądrowego dla ludności i środowiska naturalnego w całym regionie.

Polsce zależy na tym, aby rozmawiać o środowisku, dbać o to, aby szkody środowiskowe były dobrze oszacowane, a w przyszłości wspierać stronę ukraińską w domaganiu się od Federacji Rosyjskiej rekompensat materialnych, które niewątpliwie są znaczące i dotyczą nas wszystkich

– zaznaczył Podsekretarz Stanu w rozmowach z wiceministrem ochrony środowiska i zasobów naturalnych Ukrainy.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}