W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wiceminister Siarka na „Ekoforum Samorządów”

09.03.2021

Rola lasów w walce o czyste powietrze to temat zorganizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach „Ekoforum Samorządów – Wspólnie o czyste powietrze”. W spotkaniu, które odbyło się 8 marca 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Wiceminister Siarka na „Ekoforum Samorządów”

Wiceminister Siarka podkreślił, że lasy, jako najbardziej złożone ekosystemy lądowe, są postrzegane w polityce krajowej oraz międzynarodowej jako największe pochłaniacze CO2.

„Rola lasów w pełnieniu wielu funkcji produkcyjnych, środowiskowych i społecznych jest nie do przecenienia. Ten narodowy skarb, będący równocześnie najbardziej ekologiczną częścią gospodarki, rezerwuarem bioróżnorodności oraz dziedzictwem narodowym, odpowiednio gospodarowanym i przekazywanym z pokolenia na pokolenie, stał się podstawowym elementem strategii i polityki klimatycznej wdrażanej w skali globalnej” – zaznaczył.

Jak dodał wiceminister klimatu i środowiska, Polska podkreśla znaczenie lasów w ochronie klimatu z uwzględnieniem zrównoważonej gospodarki leśnej. Oznacza to równoważenie wszystkich funkcji lasu.

„Jednym z obecnie realizowanych zadań w obszarze polityki klimatycznej jest wypełnianie przez Polskę zobowiązań określonych w rozporządzeniu w sprawie użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa, zwanego rozporządzeniem LULUCF” – wyjaśnił.

Na podstawie legislacji unijnej oraz wynikającego z niej polskiego Planu Rozliczeń dla Leśnictwa przyjętego na lata 2021-2025, Polska jest zobowiązana pochłonąć -28 400 000 t ekwiwalentu CO2/ rok. Wartość ta zwana „Poziomem Referencyjnym dla Lasów” została wyliczona w toku prac instytucji krajowych oraz zaakceptowana przez Komisję Europejską. Zobowiązanie to jest obecnie wypełniane przez polskie lasy.

Obecnie trwają prace nad zmianami rozporządzenia LULUCF wynikające z przyjęcia przez Unię Europejską wyższego celu redukcji emisji na 2030 r., tj. o co najmniej o 55%, a także wyznaczonego celu neutralności klimatycznej UE do roku 2050. Polska analizuje możliwości dostosowania polskiego leśnictwa do wypełniania przyszłych zobowiązań wynikających z możliwych zmian w sektorze LULUCF, również na tle obecnie rewidowanego całego pakietu klimatycznego dla UE.

{"register":{"columns":[]}}