W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Tragiczny w skutkach pożar w Jerzmankach

22.10.2022

Widok na spalony pokój. Spalone całe wnetrze, ściany czarne od okopceń oraz łuszczącej się farby. W rogu pomieszczenia z lewej strony nadpalone szafki, oparte o szafki drzwi. wewnętrzne z miejsce na przeszklenie w środkowej części. Drzwi czarne, spalone. W środkowej części ściany otwór drzwiowy. W tle widać pomieszczenie, bez widocznych oznak pożaru, widać stół, krzesła, części garderoby.

Tragiczny w skutkach pożar w Jerzmankach

 

W dniu 22-10-2022 o godzinie 15:42 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym dwurodzinnym w Jerzmankach.  Dyżurny zadysponował natychmiast łącznie 7 zastępów PSP z JRG Zgorzelec oraz JRG Bogatynia - 15 strażaków, OSP Trójca, OSP Studniska Dln., pogotowie energetyczne, zespół ratownictwa medycznego, policję.                                                           Kierujący działaniami gaśniczymi w wyniku rozpoznania ustalił, że doszło do pożaru w pomieszczeniu mieszkalnym na piętrze budynku. W trakcie działań gaśniczych strażacy odnaleźli częściowo zwęglone zwłoki (osoba znajdowała się na pozostałościach spalonej kanapy). W wyniku pożaru zniszczeniu uległy stropy pomiędzy kondygnacjami. Pozostali mieszkańcy budynku ewakuowali się z budynku przed przybyciem ratowników.

Na miejscu pożaru, technicy policyjni oraz biegły sądowy ds. ustalania przyczyn pożarów pod nadzorem prokuratora prowadzili czynności dochodzeniowe.

 

W związku ze zdarzeniem Komendant Powiatowy PSP w Zgorzelcu przypomina o zagrożeniach związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2022-2023 „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”,

Obraz zawierający strzałka
Opis wygenerowany automatycznie

 

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

PRZYPOMINAMY!

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 2351) zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

RADZIMY!

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.
Poniżej cztery infografiki i dwa wykresy ilustrujące wyżej opisane zagadnienia.

Rys. 1. Czad oszukuje zmysły.

Rys. 1. Czad oszukuje zmysły.

Rys. 2. Te objawy mogą świadczyć o obecności tlenku węgla.

Rys. 2. Te objawy mogą świadczyć o obecności tlenku węgla.

Rys. 3. W Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w domach.

Rys. 3. W Polsce corocznie powstaje ponad 150 000 pożarów, co piąty z nich powstaje w domach.

Rys. 4. NIGDY NIE GAŚ tłuszczu i oleju WODĄ!

Opracowanie i zdjęcia: KP PSP w Zgorzelcu

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}