W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Koncepcja obronna kraju

Głównym zadaniem Strategicznego Przeglądu Obronnego 2016 było przygotowanie rekomendacji, które pozwolą skutecznie odpowiedzieć na zagrożenia oraz wyzwania zidentyfikowane podczas analizy środowiska bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polski.

Koncepcja obronna RP

Są one obecnie przekładane na konkretne akty wykonawcze w Ministerstwie Obrony Narodowej, a część z nich jest już wdrażana. Obejmują one szeroki zakres tematyczny, w tym ogólne kierunki rozwojowe, które powinien przyjąć rząd.

KATALOG ZADAŃ SIŁ ZBROJNYCH RP

Mamy nadzieję, że pokój w regionie w perspektywie długoterminowej nie zostanie zakłócony. Mimo to analiza zmian w otoczeniu zmusza nas do wzmożenia wysiłków w zakresie polityki obronnej. Kierunek przyjętych przez nas reform ma jednoznacznie defensywny charakter.

Po raz pierwszy we współczesnej historii Polski będziemy dysponować efektywnym potencjałem odstraszania. Chcemy być zdolni do obrony Polski i, w razie potrzeby, niesienia pomocy sojusznikom. To jest nasz absolutny priorytet.

Siły Zbrojne RP w 2032 roku mają być na to gotowe w każdym aspekcie – posiadać nowoczesny sprzęt o wysokim potencjale, wyszkolonych żołnierzy i przećwiczone procedury działania. Będziemy się starali utrzymać w rezerwach część starego, odpowiednio zmodernizowanego sprzętu. System dowodzenia powinien być klarowny i gotowy do szybkiej reakcji w czasie kryzysu i wojny. Kierujący obroną państwa muszą posiadać czytelny obraz sytuacji i wsparcie,ułatwiające podejmowanie decyzji. Polska utrzyma rosnący wkład w działania NATO, będzie umacniać współpracę sojuszniczą i działać na rzecz jej zacieśnienia.

Przyszłe Siły Zbrojne RP muszą być gotowe do współdziałania z innymi służbami w operacjach zarządzania kryzysowego, zarówno na terytorium Polski, jak i państw sojuszniczych. Zadanie to staje się szczególnie istotne w kontekście rosnącego wykorzystania działań nieregularnych w naszym sąsiedztwie. Niektóre sytuacje mogą wymagać skoordynowanej  odpowiedzi wojska i instytucji niemilitarnych.

Pomimo koncentracji na podstawowym zadaniu obronnym, Polska będzie gotowa do udziału w operacjach zagranicznych. Chcemy konstruktywnie wzmacniać stabilny ład międzynarodowy. Nasz wkład będzie stanowił wartość, ale przy minimalnym uszczupleniu potencjału obronnego państwa. W tym celu w Siłach Zbrojnych RP zostaną wskazane odpowiednie zdolności i formacje, zdolne w wymierny sposób reprezentować nasze państwo w misjach w postaci Polskich Kontyngentów Wojskowych. Dołożymy starań, by pozyskiwany sprzęt wojskowy, odpowiedni do użycia w misjach, mógł z równą skutecznością wypełniać potrzeby obronne w naszym kraju.

ZAŁĄCZNIKI

Materiały

Koncepcja Obronna RP
korp​_web​_13​_06​_2017.pdf 14.51MB
Prezentacja Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej Ds. Strategicznego Przeglądu Obronnego
spo​_prezentacja.pdf 2.57MB
{"register":{"columns":[]}}