W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

WSPARCIE PRAC ROZWOJOWYCH – EDIDP

„Okno zdolnościowe” Europejskiego Funduszu Obronnego finansuje projekty realizowane w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego (European Defence Industry Development Programme). Stanowi mechanizm ułatwiający państwom członkowskim rozwój wielonarodowych programów w kluczowych dziedzinach, w fazach pobadawczych (prototypy, faza rozwojowa, przygotowanie do produkcji). Program funkcjonuje w latach 2019 – 2020, z budżetem 500 mln EUR.

MON_logo.jpg

W jego ramach Komisja Europejska będzie dofinansowywać: studia wykonalności i inne towarzyszące działania; projekty produktu obronnego, materialnych lub niematerialnych komponentów lub  technologii, a także specyfikacji technicznych, na podstawie których dany projekt został  opracowany; tworzenie prototypu produktów obronnych, materialnych lub niematerialnych komponentów lub technologii; testowanie produktów obronnych, materialnych lub niematerialnych komponentów lub technologii; kwalifikowanie produktów obronnych, materialnych lub niematerialnych komponentów lub technologii; certyfikację produktów lub technologii obronnych.

Zasady/kryteria realizacji: międzynarodowe konsorcja przemysłowe mogą ubiegać się o dofinansowanie (do 20% na opracowanie prototypu, do 100% na pozostałe fazy) projektów rozwojowych sprzętu wojskowego w obszarach wspólnych potrzeb państw członkowskich; możliwe jest zwiększenie dofinansowania, poprzez tzw. bonusy, o maksymalnie 35%; projekty muszą być realizowane we współpracy co najmniej 3 przedsiębiorstw z 3 państw członkowskich; konsorcja są zobowiązane do przedstawienia dowodu efektywności ekonomicznej poprzez wykazanie, że pozostałe koszty zostaną pokryte przez inne źródła finansowania; dla działań dotyczących faz od prototypu do certyfikacji konsorcja powinny udowodnić, że co najmniej 2 państwa członkowskie zamierzają pozyskać lub użytkować produkt lub technologię końcową w skoordynowany sposób, np. poprzez wspólny zakup; projekty powinny być oparte na wspólnych wymaganiach uzgodnionych przez co najmniej 2 państwa członkowskie (dla fazy projektowej) lub wspólnych specyfikacjach technicznych uzgodnionych przez państwa członkowskie, które będą współfinansować projekt lub zamierzają wspólnie pozyskać produkt lub korzystać z technologii (dla faz od prototypu do certyfikacji).

Nabór propozycji projektów na rok 2019 i 2020 uruchomiono w następujących kategoriach i obszarach tematycznych zawartych w Programie Prac:

1. ENABLING OPERATIONS, PROTECTION AND MOBILITY OF MILITARY FORCES:

  • CBRN detection capabilities and medical countermeasures; 
  • Multipurpose unmanned ground system; 
  • Underwater control contributing to resilience at sea; 
  • Counter-UAS capabilities;

2. INTELLIGENCE, SECURED COMMUNICATION & CYBER:

  • Permanent air or space capabilities for ISR and communication, tactical RPAS and sensor suite for integration into air-traffic management; 
  • Cyber situational awareness and defence capabilities, military networks and technologies for secure communication and information sharing; 
  • Space Situational Awareness and early warning; 
  • Positioning, Navigation and Timing and satellite communication; 
  • Maritime surveillance; 
  • European C2 system from strategic to tactical level

3. ABILITY TO CONDUCT HIGH-END OPERATIONS: 

  • Upgrade of current and development of next generation ground-based precision strike capabilities; 
  • Ground combat capabilities; 
  • Air combat capabilities; 
  • Future naval systems and related technologies

4. INNOVATIVE DEFENCE TECHNOLOGIES & SMEs:

  • Simulation and visualisation tools and equipment for training, exercises, system design, development and integration, testing and validation; 
  • Defence technologies supported by artificial intelligence; 
  • Category for SMEs – Innovative and future-oriented defence solutions

Ze względu na fakt, iż jednym z warunków otrzymania dofinansowania przez konsorcjum jest zobowiązanie państw członkowskich do zakupu produktu lub technologii końcowej, resort ON przeprowadził analizę dot. możliwości realizacji projektów modernizacji technicznej SZ RP w ramach Programu EDIDP. W jej wyniku następujące obszary tematyczne zidentyfikowano jako interesujące dla SZ RP do realizacji w ramach współpracy międzynarodowej:

  1. Radiostacja programowalna (ESSOR Software-defined radios; w ramach EDIDP na lata 2019-2020 projekt ten – jako jeden z dwóch, obok MALE RPAS - otrzyma dofinansowanie w ramach procedury direct award);
  2. Zwalczanie z powietrza bezzałogowych systemów powietrznych (Aerial counter-UAV Systems);

Polski resort ON analizuje również na bieżąco propozycje projektów do realizacji w ramach współpracy międzynarodowej i z dofinansowaniem z EDIDP, napływające od firm polskiego sektora obronnego oraz resortów obrony innych państw członkowskich UE.

Nabór propozycji projektów do dofinansowania z puli środków na rok 2019 zakończył się we wrześniu 2019 r. Wezwania do składania propozycji projektów na rok 2020 opublikowano w marcu 2020 r. Wezwania zostaną otwarte 15 kwietnia 2020 r., termin składania ofert ustalono na 1 grudnia 2020 r.

Niezbędne pliki dostępne są pod linkiem:  https://bit.ly/2QDRJ5T.

Finansowanie projektów rozwojowych wpisujące się w europejskie priorytety z dziedziny obronności będzie kontynuowane również w następnej perspektywie budżetowej UE na lata 2021-2027. Trwają rozmowy państw członkowskich na temat potencjalnego budżetu programu, który byłby kontynuacją EDIDP. Jego pierwotnie proponowana wysokość wynosiła 8,9 mld EUR.
 

{"register":{"columns":[]}}