W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy numer biuletynu „Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna” – 4/2023

20.12.2023

Numer 4/2023 biuletynu w dużej części jest poświęcony opisowi technologii AP1000 Westinghouse. W numerze także znalazła się charakterystyka wysokoczułych stacji monitoringu skażeń powietrza ASS-500 i analiza zachowania się radioizotopów promieniotwórczego rutenu.

Okładka biuletynu BJIOR 4/2023

W pierwszym artykule autor opisuje szczegółowo nie tylko rozwiązania konstrukcyjne i systemy bezpieczeństwa, ale także genezę technologii AP1000, sięgającą lat 40. ubiegłego wieku i jej rozwój do czasów współczesnych. Artykuł zawiera bogaty zestaw danych na temat historii jej zastosowań nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu krajach świata oraz informacje dotyczące historii transferu tej technologii do Europy i na Daleki Wschód.

W kolejnym artykule autorzy opisują zaprojektowane, wyprodukowane w Polsce przez Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR) i opatentowane wysokoczułe stacje monitoringu skażeń powietrza ASS-500, ich sposób działania i wykorzystania w krajowej sieci radiologicznego monitoringu powietrza w Polsce. Działający od 30 lat system tych stacji w Polsce umożliwił zgromadzenie ogromnej ilości danych pomiarowych. W artykule podano przykłady wykrycia i zidentyfikowania przez stacje ASS-500 śladowych skażeń powietrza, których źródłem były incydenty w obiektach oddalonych setki, a nawet tysiące kilometrów.

Analizie zachowania izotopów rutenu jest poświęcony trzeci z artykułów. Autorzy opisują w nim zachowanie się izotopów tego pierwiastka w trakcie normalnej pracy elektrowni jądrowej, konsekwencje obecności rutenu w wysokoaktywnych ciekłych odpadach promieniotwórczych oraz przytaczają przykłady jego znaczniejszych awaryjnych uwolnień do środowiska.

Na końcu bieżącego numeru zamieszczono dwa komunikaty: informację o Europejskiej Konferencji Reaktorów Badawczych 2024 (RRFM), która odbędzie się w Warszawie oraz zawiadomienie o międzynarodowej konferencji International Meeting on Radiation Processing 2024 poświęconej zastosowaniom promieniowania jonizującego w różnych dziedzinach, która odbędzie się w Kostaryce. Zamieszczono także zwięzłą ocenę wyników badania, co młodzi ludzie wiedzą o energetyce jądrowej. Zapraszamy do lektury!

Materiały

Biuletyn Bezpieczeństwo Jądrowe i Ochrona Radiologiczna 4/2023
Biuletyn​_Bezpieczeństwo​_Jądrowe​_i​_Ochrona​_Radiologiczna​_4-2023.pdf 52.11MB
{"register":{"columns":[]}}