W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przygotowania do licencjonowania pierwszej elektrowni jądrowej – warsztaty z ekspertami z USA

08.11.2023

Blisko 30 pracowników Państwowej Agencji Atomistyki oraz Urzędu Dozoru Technicznego uczestniczy w tygodniowych warsztatach realizowanych z udziałem ekspertów Komisji Dozoru Jądrowego Stanów Zjednoczonych. Warsztaty dotyczą przygotowania do wydania zezwolenia na budowę dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, w której ma być zastosowana amerykańska technologia reaktorowa AP1000.

Warsztat z udziałem ekspertów amerykańskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego - uczestnicy siedzą wokół stołu i słuchają wystąpienia prelegenta

Państwowa Agencja Atomistyki w rządowym programie budowy elektrowni jądrowej pełni rolę urzędu dozoru jądrowego, czyli sprawuje funkcje kontrolno-nadzorcze w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Zespół analityków PAA dokona kompleksowej oceny dokumentacji technicznej elektrowni jądrowej, a następnie Prezes PAA wyda zezwolenie na budowę.  

Licencjonowanie elektrowni jądrowej jest złożonym procesem, do którego eksperci PAA przygotowują się już od kilku lat. Prowadzony od 6 do 10 listopada w siedzibie PAA warsztat jest kolejnym z cyklu szkoleń, dzięki którym polscy specjaliści mogą bliżej poznać procedury i praktyki stosowane w procesie licencjonowania przez amerykański dozór jądrowy. Listopadowy warsztat poświęcony jest procesowi dokonywania oceny dokumentacji bezpieczeństwa, w tym planowaniu i organizacji przeglądu oraz metodom weryfikacji dokumentacji technicznej, jaką przedłoży wraz z wnioskiem o zgodę na budowę inwestor pierwszej elektrowni jądrowej.

Wieloletnia współpraca z USA

Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego jest partnerem PAA od wielu lat. Pierwszą umowę o współpracy podpisano w 2010 r. W czerwcu tego roku szefowie polskiego i amerykańskiego dozoru jądrowego zacieśnili współpracę, podpisując nowe porozumienie. Zgodnie z zapisami nowego porozumienia PAA i NRC współpracują  w zakresie:

  • wymiany informacji technicznej,
  • działalności związanej z nowymi technologiami, takimi jak zaawansowane reaktory i małe reaktory modułowe (SMR),
  • badań nad bezpieczeństwem jądrowym,
  • szkoleń i udziału pracowników w indywidualnych projektach.

Dzięki tej współpracy eksperci polskiego dozoru jądrowego mogą uczestniczyć m.in. w kilkumiesięcznych stażach stanowiskowych w USA, podczas których zapoznają się z procesem licencjonowania, nadzoru i budowy reaktora jądrowego. Polscy stażyści mogli m.in. obserwować testy rozruchowe bloków jądrowych elektrowni Vogtle 3 i 4, wykorzystujące reaktory technologii AP1000.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}