W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

21 maja Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

21.05.2020

Tablet z białym ekranem trzymany w lewej dłoni na tle panoramy miasta
  • Internet pozwala na szybki i bezpośredni dostęp do informacji w o wiele większym stopniu niż wcześniej.
  • Także administracja publiczna coraz częściej umożliwia załatwienie spraw online, co okazuje się szczególnie istotne w czasie epidemii koronawirusa.
  • Dlatego twórcy stron internetowych powinni dbać o to, by były one dostępne w równym stopniu dla wszystkich użytkowników, w tym niewidomych i słabowidzących, głuchych i niedosłyszących.
  • Przypomina o tym Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (GAAD), który przypada w tym roku 21 maja 2020 r.

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności (GAAD) pomaga uświadomić projektantom, webmasterom i programistom stron internetowych i aplikacji mobilnych, że potrzeby użytkowników z niepełnosprawnościami należy brać pod uwagę przy ich tworzeniu. W ten sposób niweluje się bariery w dostępie do informacji.

Dostępność w MF

W Ministerstwie Finansów dokładamy wszelkich starań, aby wszelkie publikowane przez nas treści na stronach internetowych i w mediach społecznościowych były dostępne cyfrowo – a co za tym idzie docierały do jak najszerszej grupy odbiorców. Projektując nasze usługi od początku konsultujemy je z ekspertami od dostępności. Następnie są one testowane przez różne grupy użytkowników (m.in. przez osoby niewidome, głuche i słabowidzące) i finalnie audytowane pod kątem spełnienia kryteriów dostępności cyfrowej. Stosujemy również zasady prostego języka, które są ważnym elementem dostępności, tak aby nasi odbiorcy łatwiej rozumieli informacje, które im przekazujemy.

Cyfrowe bariery dla osób niepełnosprawnych

W Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na około 4,7 mln. Z powodu różnych ograniczeń nie zawsze mogą one w pełni (a czasem nie mogą w ogóle) skorzystać z oferowanych przez administrację usług.

Do najczęstszych ograniczeń zalicza się:

  • nieoprawnie sformułowaną strukturę nagłówkową,
  • nieodpowiednio dobrany kontrast,
  • brak napisów przy filmach czy animacjach,
  • publikację dokumentów w postaci obrazka,
  • brak możliwości korzystania z serwisu za pomocą klawiatury
  • skomplikowany język.

Standard WCAG

Web Content Accessibility Guidelines (WCAG ), czyli wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych, to zestaw rekomendacji i zalecań, jakie powinniśmy stosować przy tworzeniu i rozwoju stron internetowych i aplikacji mobilnych. Wytyczne te zostały opracowane przez grupę Web Accessibility Initiative (WAI), która działa przy organizacji World Wide Web Consortium (W3C).

Ich wdrożenie przynosi wiele korzyści dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Sprawia, że opublikowane na stronie www treści są bardziej dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących, głuchych i niedosłyszących. Będą również bardziej użyteczne dla pozostałych grup użytkowników, ponieważ dzięki lepszej indeksacji łatwiej do nich dotrzeć przez wyszukiwarki internetowe.

Ustawa

W Polsce 23 maja 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. (Dz. U. z 2019r. poz. 848 ). Ustawa wymaga zgodności stron internetowych i aplikacji mobilnych z wytycznymi WCAG 2.1. (minimum AA).

Dołącz do obchodów!

W Światowym Dniu Wiedzy o Dostępności zachęcamy wszystkich, aby w praktyczny sposób włączyli się w jego obchody. Można to zrobić np. przez publikację na stronie internetowej i mediach społecznościowych:

  1. artykułu napisanego prostym językiem,
  2. zdjęcia z tekstem alternatywnym opowiadającego, co ono przedstawia,
  3. skorzystania z komputera używając jedynie samej klawiatury, bez myszy,
  4. obejrzenia filmu z audiodeskrypcją bez patrzenia w monitor/telewizor.
{"register":{"columns":[]}}