W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Cyfrowy spacer po MF

30.04.2021

Gmach Ministerstwa Finansów a nad nim napis Ministerstwo Finansów Wirtualny spacer
  • Zamiast tradycyjnego zwiedzania, zapraszamy na 30-minutowy spacer online po Ministerstwie Finansów (MF).
  • Gmach przy Świętokrzyskiej 12 został w 2012 r. wpisany do rejestru zabytków i należy do przykładów architektury monumentalnej pierwszej połowy lat 50.
  • Poznaj jego architekturę, odwiedź gabinet ministra i zobacz gdzie odbywają się najważniejsze wydarzenia z życia resortu.

Gmach Ministerstwa Finansów przy Świętokrzyskiej 12 wpisany w 2012 r. do rejestru zabytków, kryje śmiałe połączenia stylów. Jest odzwierciedleniem odwagi architektów i czasów, w których powstawał. Łączy to, co w latach 50. mogło wydawać się niemożliwe do pogodzenia. Okazałość, rozmach, funkcjonalność.

Wirtualny spacer – jak to działa

W czasie COVID-19 tradycyjne zwiedzanie zabytków jest zdecydowanie utrudnione. Dlatego dla wszystkich chętnych, w tym pasjonatów architektury, przygotowaliśmy cyfrowy spacer po budynku MF. Trwa on około 30 minut.

Każde miejsce, salę czy korytarz możesz oglądać tak długo, jak zechcesz. W wirtualnym spacerze lektor opowiada m.in. o dziedzińcu południowym, holu głównym, gabinecie ministra i salach, w których odbywają się np. międzynarodowe spotkania.

Ikonka „I” podpowie Ci najważniejsze informacje dotyczące pomieszczenia, w którym jesteś.

Przejdź do wirtualnego spaceru po zabytkowym gmachu Ministerstwa Finansów.

Architektoniczna perła

Budynek MF pełni kilka funkcji. Jest miejscem pracy dla 2411 osób, urzędem, ale i unikalnym zabytkiem na mapie Warszawy. Wnętrza budynku nie są znane szerokiemu gronu, bo nie jest on dostępny dla wszystkich. A to jeden z najciekawszych, a jednocześnie najmniej znanych przykładów architektury monumentalnej pierwszej połowy lat 50. Budowa gmachu została ukończona w 1955 r., już po realizacji budowy Pałacu Kultury i Nauki, Sejmu czy MDM i innych sztandarowych realizacji tego okresu.

Stylistyczne korzenie budynku czerpały zarówno z architektury historycznej I Rzeczpospolitej, jak i z monumentalizmu i art deco Dwudziestolecia Międzywojennego. Architektoniczny socrealizm był tworzony przez doświadczonych projektantów epoki drugiej Rzeczypospolitej, ich uczniów i współpracowników. Tak było też w przypadku projektantów gmachu MF.

{"register":{"columns":[]}}