W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Duży sukces emisji obligacji w euro z 30 czerwca 2020 r.

30.06.2020

Dane statystyczne, kalkulator w lewym górnym rogu, ołówek
  • Ustalono rentowność 3-letnich obligacji na poziomie -0,11%.
  • Wartość nominalna emisji wyniosła 2 mld euro, przy zgłoszonym popycie w wysokości prawie 6 mld euro.

Po okresie zwiększonej zmienności na rynkach finansowych związanych z pandemią Covid-19 wycena polskiego długu na rynku międzynarodowym uległa istotnej poprawie. Korzystając z dogodnych warunków rynkowych, wskazujących na możliwość osiągnięcia ujemnej rentowności, Ministerstwo Finansów zdecydowało się dzisiaj (tj. 30 czerwca 2020 r.) przeprowadzić emisję obligacji na rynku euro. Początkowo planowano wyemitować obligacje o wartości nominalnej w wysokości 1 mld euro. Z uwagi na rosnący popyt inwestorów, mimo poprawiającej się wyceny (bardziej ujemnej rentowności) w wyniku prowadzonych negocjacji, zdecydowano się ostatecznie podwoić kwotę emisji.

W efekcie ustalono rentowność 3-letnich obligacji na poziomie -0,11%. Wartość nominalna emisji wyniosła 2 mld euro, przy zgłoszonym popycie w wysokości prawie 6 mld euro.

To już trzecia emisja na rynku euro z ujemną rentownością w tym roku, a piąta w historii wszystkich emisji zagranicznych skarbowych papierów wartościowych. Inwestorzy po raz kolejny stanowczo potwierdzili zaufanie do fundamentów naszej gospodarki, jak również działań podjętych przez rząd, które mają ograniczyć negatywne skutki pandemii. Struktura nabywców obligacji jest mocno zdywersyfikowana. Pod względem geograficznym dominujący udział mają inwestorzy z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Jeśli chodzi o samych inwestorów, to odnotowano duże zainteresowanie ze strony banków centralnych i instytucji publicznych. Wskazuje to, że polski dług pozostaje atrakcyjną i bezpieczną przystanią dla stabilnych, dużych inwestorów, którzy szukają wysokiej jakości na międzynarodowych rynkach finansowych.

Emisję przeprowadzono na podstawie programu emisji obligacji średnioterminowych na rynku europejskim (EMTN). Kierownikami konsorcjum, które organizowało emisje, były banki: BNP Paribas, Citi, Goldman Sachs, HSBC, PKO BP i Société Générale.

{"register":{"columns":[]}}