W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działalność ubezpieczeniowa i reasekuracyjna

Podstawą prawną wykonywania działalności w zakresie ubezpieczeń osobowych i ubezpieczeń majątkowych, działalności reasekuracyjnej, a także zasady wykonywania zawodu aktuariusza, sprawowania nadzoru ubezpieczeniowego, sprawowania nadzoru nad zakładami ubezpieczeń i zakładami reasekuracji w grupach, organizacji i funkcjonowania ubezpieczeniowego samorządu gospodarczego jest Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (dalej: ustawa).

W myśl ustawy przez działalność ubezpieczeniową rozumie się wykonywanie czynności ubezpieczeniowych związanych z oferowaniem i udzielaniem ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych. Natomiast przez działalność reasekuracyjną rozumie się wykonywanie czynności związanych z przyjmowaniem ryzyka cedowanego przez zakład ubezpieczeń lub przez zakład reasekuracji oraz dalsze cedowanie przyjętego ryzyka.

Działalność ubezpieczeniowa może być wykonywana przez zakład ubezpieczeń wyłącznie w formie spółki akcyjnej albo towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych albo spółki europejskiej określonej w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE).

Ustawa dokonała podziału ubezpieczeń według działów, grup i rodzajów ryzyka. Dział I to ubezpieczenia na życie, natomiast dział II to pozostałe ubezpieczenia osobowe i majątkowe. Zakład ubezpieczeń nie może jednocześnie wykonywać  działalności w dziale I i II.

Działalność reasekuracyjna może być wykonywana przez zakład reasekuracji wyłącznie  w formie spółki akcyjnej, towarzystwa reasekuracji wzajemnej albo spółki europejskiej określonej w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE).

Wykonywanie działalności ubezpieczeniowej lub działalności reasekuracyjnej wymaga uzyskania zezwolenia organu nadzoru.

Na koniec 2022 r. zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w Polsce posiadało 52 krajowe zakłady ubezpieczeń (24 zakłady ubezpieczeń wykonujące działalność w zakresie ubezpieczeń na życie oraz 28 zakładów ubezpieczeń wykonujących działalność w zakresie pozostałych ubezpieczeń osobowych oraz ubezpieczeń majątkowych). Zezwolenie na wykonywanie działalności  reasekuracyjnej posiadał 1 zakład reasekuracji.

W 2022 r. składka przypisana brutto zakładów ubezpieczeń wyniosła  72,31 mld zł  i była o 4,47% wyższa niż w roku poprzednim. W 2022 r. składka przypisana brutto zakładów ubezpieczeń wykonujących działalność w zakresie ubezpieczeń na życie wyniosła 21,54 mld zł,  co stanowiło spadek o 2,62% w porównaniu z rokiem 2021, natomiast składka przypisana brutto zakładów ubezpieczeń wykonujących działalność w zakresie pozostałych ubezpieczeń osobowych oraz ubezpieczeń majątkowych wyniosła 50,77 mld zł, co stanowiło wzrost o 7,81% w porównaniu z rokiem 2021.

Więcej informacji o zakładach ubezpieczeń znajdziesz na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego.

Instytucją powołaną do reprezentowania krajowych zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji oraz zagranicznych zakładów ubezpieczeń wykonujących działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). PIU działa na mocy ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Więcej informacji o działalności PIU znajdziesz na stronie internetowej PIU.

Materiały

Link do strony internetowej KNF
Link do strony internetowej PIU
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.03.2024 09:41 Anna Zaborska
Pierwsza publikacja:
18.02.2019 15:03 Jolanta Skoczylas
{"register":{"columns":[]}}