W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ECOFIN z udziałem ministra Kościńskiego

01.12.2020

Zdjęcie ekranu monitora, na którym widać uczestników ECOFIN, w tym ministra Kościńskiego
  • Sprawiedliwe i skuteczne opodatkowanie oraz rynki finansowe to główne tematy dzisiejszej wideokonferencji ministrów finansów.
  • Ministrowie ocenili też wykonanie budżetu UE za 2019 r.

Podatki

Uczestnicy spotkania poparli przyjęcie projektu dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej. Komisja Europejska przedstawiła w lipcu 2020 r. propozycje mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego przez m.in. objęcie sprawozdawczością platform cyfrowych oraz rozszerzenie współpracy administracji podatkowych państw członkowskich.

"Polska popiera przyjęcie zmian w dyrektywie w sprawie współpracy administracyjnej" – poinformował minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. "Naszym zdaniem będą one sprzyjać poprawie przestrzegania przepisów podatkowych oraz zapewnieniu sprawiedliwego opodatkowania. Uzyskane w ten sposób dochody podatkowe pomogą też sfinansować działania mające na celu złagodzenie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na gospodarkę" – dodał minister Kościński.

Ministrowie wymienili także poglądy w zakresie reformy międzynarodowego systemu podatkowego. Te działania dotyczą m.in. zwiększenia efektywności walki z oszustwami podatkowymi i unikaniem opodatkowania oraz opodatkowania gospodarki cyfrowej.

"Polska popiera wszelkie propozycje ukierunkowane na promowanie sprawiedliwego opodatkowania, także w zakresie gospodarki cyfrowej, dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych oraz walkę z nadużyciami w tym obszarze" – powiedział minister Kościński. "UE powinna pozostać aktywna w tym zakresie. To jest potrzebne nie tylko z uwagi na wsparcie odbudowy gospodarek po pandemii, ale też w celu zapewnienia równych warunków (level playing field) na jednolitym rynku. Ponadto działania pojedynczych państw członkowskich mogą nie być tak skuteczne, zwłaszcza w przypadku działalności transgranicznej" – dodał minister Kościński. "Pozytywnie oceniamy też propozycje uproszczenia systemu oraz poprawy otoczenia biznesowego i ograniczenia obciążeń administracyjnych. Naszym zdaniem nie ma natomiast potrzeby zmian w procesie decyzyjnym w obszarze podatków. Obecne zasady pozwalają państwom członkowskim na takie kształtowanie ich polityk krajowych, by jak najlepiej uwzględniały poziom rozwoju gospodarczego oraz odpowiednio określały cele społeczne, które różnią się w poszczególnych państwach" – powiedział minister Kościński.

Rynki finansowe

Ministrowie rozmawiali też o postępach w dyskusjach dotyczących wzmacniania unii bankowej prowadzonych w drugiej połowie 2020 roku oraz omówili konkluzje w sprawie planu działania dotyczącego unii rynków kapitałowych. Komisja Europejska przedstawiła we wrześniu 2020 roku propozycje inicjatyw, których celem jest poprawa funkcjonowania rynków kapitałowych i ich włączenia w finansowanie gospodarki realnej, co jest jeszcze bardziej istotne w świetle kryzysu wywołanego pandemią. Działania te mają także sprzyjać rozwojowi zielonej i cyfrowej transformacji oraz zwiększeniu bezpieczeństwa dla osób indywidualnych i integracji krajowych rynków kapitałowych.

Budżet UE

Ministrowie zapoznali się z prezentacją Prezesa Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) w sprawie oceny wykonania budżetu UE za 2019 r. Następnie rozpoczną się prace na poziomie technicznym na forum Komitetu Budżetowego w celu wypracowania rekomendacji Rady dla Parlamentu Europejskiego odnośnie do udzielenia absolutorium Komisji Europejskiej z wykonania budżetu UE za 2019 rok. Wypracowany w styczniu i lutym 2021 roku projekt rekomendacji zostanie przekazany Radzie ECOFIN do akceptacji na posiedzeniu w lutym 2021 roku.

Pozostałe kwestie

Komisja Europejska przedstawiła wyniki jesiennych prognoz gospodarczych opublikowanych 5 listopada br. Ponadto ministrowie zapoznali się z projektem zalecenia w sprawie polityki gospodarczej strefy euro oraz sprawozdaniem ostrzegawczym ws. nierównowag makroekonomicznych 2021 (Alert Mechanism Report, AMR 2021). AMR 2021 rozpoczyna roczny cykl nadzoru nad zakłóceniami równowagi (Macroeconomic imbalances procedure, MIP).

Ministrowie zapoznali się z informacją z przebiegu nadzwyczajnego posiedzenia ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20 z 13 listopada br., które było poświęcone traktowaniu długu najbiedniejszych krajów świata dotkniętych pandemią COVID-19. Poparli także przyjęcie konkluzji w sprawie zawieszenia spłaty długów najbiedniejszych krajów świata. Inicjatywa ta została przyjęta przez państwa G20 w kwietniu br. i umożliwia 73 najbiedniejszym krajom świata skorzystanie z zawieszenia spłaty zadłużenia wobec państw-wierzycieli.

W trakcie Eurogrupy w formacie rozszerzonym ministrowie omówili kwestie związane z dalszym wzmacnianiem unii bankowej. Zapoznali się m.in. z raportem przejściowym Grupy Roboczej Wysokiego Szczebla ws. europejskiego systemu gwarantowania depozytów (EDIS), dokonali oceny redukcji ryzyka w sektorze bankowym pod kątem wcześniejszego wprowadzenia backstopu dla jednolitego funduszu resolution (Single Resolution Fund, SRF) i omówili przygotowania do Szczytu Euro odbywającego się w formacie inkluzywnym 11 grudnia br. na marginesie posiedzenia RE.

 

{"register":{"columns":[]}}