W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla obywateli polskich, którzy są w trakcie uzyskiwania kwalifikacji zawodowych uprawniających do wykonywania zawodu biegłego rewidenta w Wielkiej Brytanii bądź którzy nabyli już uprawnienia do wykonywania tego zawodu w Wielkiej Brytanii - aktualizacja

14.05.2020

W styczniu 2020 r. Umowa o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Umowa Wyjścia) została ratyfikowana. Oznacza to, że w dniu 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską w sposób uporządkowany, a od 1 lutego 2020 r. wszedł w życie przewidziany Umową Wyjścia okres przejściowy, który potrwa do 31 grudnia 2020 r.

W trakcie trwania okresu przejściowego prawo wspólnotowe będzie miało zastosowanie do i w Wielkiej Brytanii, tak jakby była ona nadal państwem członkowskim. Zważywszy na powyższe kandydatowi na biegłego rewidenta w RP nadal przysługuje możliwość zaliczenia egzaminów z wiedzy, zdanych w postępowaniu kwalifikacyjnym prowadzonym przez organ uprawniony do nadawania uprawnień biegłego rewidenta w Wielkiej Brytanii. Warunkiem jest wystąpienie z wnioskiem o zaliczenie takiego egzaminu przed końcem okresu przejściowego (tj. do 31 grudnia 2020 r.).

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, Komisja Egzaminacyjna zalicza kandydatowi na biegłego rewidenta, na jego wniosek, poszczególne egzaminy z wiedzy, jeżeli zdał on egzaminy w ramach postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przez organ uprawniony do nadawania uprawnień biegłego rewidenta w innym państwie UE, co do których Komisja stwierdzi, że zakresem kształcenia obejmują wiedzę w zakresie wskazanym w art. 14 ust. 1 i 2 ustawy o biegłych. Dodatkowym warunkiem koniecznym do zaliczenia egzaminów z wiedzy jest, aby egzaminy w ramach tego postępowania kwalifikacyjnego były przeprowadzone w formie pisemnej, a od ich zdania nie upłynęło więcej niż 3 lata.

Podobnie osoby, które uzyskały uprawnienia do wykonywania zawodu biegłego rewidenta w Wielkiej Brytanii, mogą się starać – na mocy przepisów Umowy Wyjścia - o uznanie tych uprawnień na dotychczasowych warunkach, tj. jak dla osób które nabyły uprawnienia w innym państwie członkowskim. Warunkiem uznania tych uprawnień jest złożenie odpowiedniego wniosku nie później niż do dnia 31 grudnia 2020 r., a także – zdanie egzaminu w języku polskim z prawa gospodarczego obowiązującego w RP, w zakresie niezbędnym do wykonywania badań sprawozdań finansowych.

Wnioski złożone po dniu 31 grudnia 2020 r. będą już rozpatrywane jak dla osób, które nabyły uprawnienia w państwie trzecim, tj. zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o biegłych rewidentach.

{"register":{"columns":[]}}